Znak Castrolu zakwestionowały dwie firmy węgierskie: Mol Magyar Olaj es Gazipari Rt. oraz Mol-Lub Ltd. – obie z Budapesztu.

Mol Magyar jako spółka przemysłu naftowego i gazowego posiada całą serię znaków zaczynających się od „mol”, które funkcjonują w branży paliwowej. Zostały zastrzeżone w trybie międzynarodowym – porozumienia madryckiego. Należą do nich m.in. znaki: Mol Marathon i Mol Multi chronione od 1999 r., Mol Transit – od 2000 r., Mol Dynamic – od marca 2004 r.

Castrol Ltd. z Wielkiej Brytanii, znany producent olejów silnikowych, zastrzegł swój znak także w trybie międzynarodowym. Z ochrony korzysta od lipca 2004 r. Rejestracja została uznana również w Polsce. I temu sprzeciwiły się wymienione firmy.

– Decydujące zarówno w znakach firmy Mol Magyar, jak i w jej nazwie jest słowo „mol”. Klienci z tej branży mogą zostać wprowadzeni w błąd. Widząc znak firmy Castrol bez jej nazwy, pomyślą, że chodzi o kolejną markę z serii marek węgierskiej spółki – twierdziła jej pełnomocniczka. Zarzuciła mylące podobieństwo między znakami (czyli naruszenie art. 132 ust. 2 pkt 2 prawa własności przemysłowej), a także naruszenie prawa do nazwy firmy (art. 131 ust. 1 pkt 1 pwp).

– Znaki należy oceniać w całości. A marka firmy Castrol składa się z dwóch członów niepodobnych do słowa „mol”. Na dodatek słowo to nie ma zdolności odróżniającej. Zostało użyte w wielu znakach zastrzeżonych na rzecz innych firm – argumentowała pełnomocniczka Castrolu.

Zaznaczyła, że marka Molub-Alloy pojawiła się na rynku światowym na długo przedtem, zanim powstała firma Mol Magyar. – Castrol używa tej marki od dawna i jej renoma się ugruntowała. Znak został zastrzeżony w wielu krajach, m.in. w USA, gdzie korzysta z ochrony już ponad 50 lat – podkreśliła.

Kolegium ds. Spornych Urzędu Patentowego nie dopatrzyło się podobieństwa między znakami. Uznało, że oceniane w całości różnią się

na tyle, iż klienci nie pomylą ich. Tym samym oddaliło sprzeciw węgierskich firm (sygn. 537/06).

MOL Magyar Olaj es Gazipari Reszvenytarsasag zalicza się do największych węgierskich firm przemysłu naftowego i gazowego. Jest strategicznym partnerem grupy INA z Chorwacji, skupiającej producentów i dystrybutorów paliw i gazu.

Ze strony www.castrol.com

Początki firmy Castrol sięgają 1899 r., kiedy Sir Charles Cheers Wakefield założył przedsiębiorstwo C. C. Wakefield Co. Oleje tej firmy znalazły powszechne zastosowanie. W 1960 r. C. C. Wakefield Co. zmieniła nazwę na Castrol Ltd.

W latach 60. spółka stworzyła nową formułę oleju Castrol XL. W latach 90. powstały nowe biura w Europie Wschodniej i Środkowej – w Moskwie, Warszawie, Pradze i Sofii.