Umożliwia to ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która wchodzi dzisiaj w życie (DzU nr 116, poz. 730). Aby skorzystać z tego wsparcia, mikro-, mały lub średni przedsiębiorca musi przygotować projekt wdrożenia nowej technologii.
Na potrzeby kredytu technologicznego oznacza to nabycie technologii w postaci prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo-rozwojowej, która umożliwia wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług i nie jest stosowana na świecie dłużej niż pięć lat. Składając wniosek o udzielenie kredytu, przedsiębiorca będzie musiał dołączyć do niego opinię sporządzoną przez jednostkę naukową, centrum badawczo-rozwojowe lub stowarzyszenie naukowo-techniczne, stwierdzającą, że wdrażana technologia spełnia warunek nowości.
Taki wniosek można złożyć w dowolnym banku komercyjnym, który podpisał stosowną umowę o współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ten będzie bowiem odpowiedzialny za wypłatę tzw. premii technologicznej przeznaczonej na spłatę części kapitału takiego kredytu.
Jej wysokość będzie uzależniona od wyników sprzedaży towarów lub usług wytworzonych dzięki nowej technologii. To znaczy, że im więcej firma będzie sprzedawać takich produktów, tym większą spłatę kredytu dostanie. Istnieją jednak górne limity określone w przepisach wydanych na podstawie art. 10 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (np. rozporządzenie w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej DzU z 2006 r. nr 190, poz. 1402). Ponadto maksymalna wartość wsparcia w żadnym wypadku nie może przekroczyć kwoty 4 mln zł.
Premia technologiczna może być wypłacona na konto banku kredytującego jednorazowo lub w ratach, zgodnie z wnioskiem/wnioskami składanymi przez przedsiębiorcę. Jedyny warunek jest taki, że wniosek może być składany nie częściej niż raz na trzy miesiące.
Warto zaznaczyć, że wejście w życie tej ustawy umożliwi rozpoczęcie realizacji działania 4.3 programu „Innowacyjna gospodarka” współfinansowanego ze środków unijnych. Na lata 2007 – 2013 zarezerwowano na nie blisko 410 mln euro.
Kredyt technologiczny to niejedyny przedmiot tej ustawy. Umożliwia ona również przekształcenie przedsiębiorstwa, które prowadzi badania lub prace rozwojowe, w centrum badawczo-rozwojowe.
Ustawą tworzony jest ponadto Fundusz Kredytu Technologicznego, którego obsługę powierzono BGK i z którego będzie wypłacana premia (przepisy dotyczące tej kwestii wejdą w życie 1 stycznia 2009 r.).