W resorcie spraw wewnętrznych trwają prace nad zmianami w rozporządzeniu z 4 marca 2002 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych przysługujących policjantom oraz członkom ich rodzin (DzU nr 23, poz. 236).
Zmienione mają zostać zasady wypłacania dopłaty do wypoczynku funkcjonariuszy policji. Zniesione ma też być rozwiązanie, które wyłącza prawo policjanta do dopłaty do wypoczynku za rok kalendarzowy, w którym pobrał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
Zgodnie z obecnymi przepisami każdemu policjantowi, który nabył prawo do urlopu wypoczynkowego, przysługuje dopłata do wypoczynku. Prawo do niej powstaje już 1 stycznia każdego roku kalendarzowego. Z kolei § 3 zmienianego rozporządzenia stanowi, że prawo to nie przysługuje policjantowi, który w roku zwolnienia ze służby pobrał ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługujący za ostatni rok służby. Uznano, że takie rozwiązanie jest niesłuszne, w związku z czym prawo do dopłaty, tak jak przed wejściem w życie zmienianego rozporządzenia, nie będzie uzależnione od ustawowo zagwarantowanego prawa do ekwiwalentu urlopowego.
Ponadto planowane jest doprecyzowanie sposobu ustalania okresu urlopu uprawniającego do złożenia wniosku o dopłatę. W związku z tym, że urlop wypoczynkowy jest udzielany policjantom w dniach roboczych, zasadne jest, by 14-dniowy okres zwolnienia od zajęć służbowych umożliwiający nieprzerwany odpoczynek obejmował także inne dni wolne od służby przypadające w czasie urlopu oraz bezpośrednio przed jego rozpoczęciem lub zakończeniem.
Rozszerzony ma zostać katalog form wypoczynku, za które przysługiwałaby dopłata. Wniosek o to świadczenie będzie można składać w razie korzystania z wszelkich rodzajów zorganizowanego lub indywidualnego wypoczynku, leczenia sanatoryjnego lub o podobnym charakterze.