Z tymi tzw. schorzeniami specjalnymi ustawodawca związał dodatkowe przywileje. Do większego dofinansowania mamy prawo z tytułu zatrudnienia pracownika niewidomego oraz ze stwierdzoną chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub epilepsją.

Wystarczy, by cierpiał on na jedno z wymienionych upośledzeń i dostarczył pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności z właściwym kodem lub zaświadczenie od lekarza specjalisty.

Zakłady pracy chronionej dostają za takich pracowników najwyższe dofinansowanie, większe od standardowego o 75 proc., czyli w sumie za osobę o:

- lekkim stopniu – 125 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 1170 zł;

- umiarkowanym – 185 proc., czyli 1731,60 zł;

- znacznym – 205 proc., czyli 1918,80 zł.

Pracodawcom z otwartego rynku przysługuje maksymalne dofinansowanie w wysokości 90 proc. kwot należnych zpch, jednakże bez dodawania 75 proc., czyli za zatrudnionego ze schorzeniem specjalnym o:

- lekkim stopniu – 45 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 421,20 zł;

- umiarkowanym – 99 proc., czyli 926,64 zł;

- znacznym – 117 proc., czyli 1095,12 zł.

Schorzenie specjalne może wynikać bezpośrednio z orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a jeżeli nie wskazuje ono rodzaju niepełnosprawności bądź nie opisuje dysfunkcji, to z zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę, np. psychiatrę czy okulistę.

Zaznaczam, że zaświadczenie wydane np. przez lekarza zakładowego – specjalistę medycyny pracy, nie zapewnia wyższego dofinansowania. Ponadto osoby z chorobami narządu wzroku kwalifikujemy do niewidomych pod warunkiem, że legitymują się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Mające stopień umiarkowany potwierdzony orzeczeniem z kodem 04-O muszą mieć dodatkowo zaświadczenie od lekarza specjalisty, które uwzględnia wady narządu wzroku wrodzone lub nabyte, powodujące ograniczenie sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenia pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni. Wynika tak z wyjaśnień Biura pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych.

Występujące w orzeczeniach o niepełnosprawności kody potwierdzające schorzenia specjalne to:

01-U – upośledzenia umysłowe,

02-P – choroby psychiczne,

04-O – choroby narządu wzroku,

06-E – epilepsja.

Zobacz "Kody niepełnosprawności na orzeczeniach powiatowych zespołów orzekania"