Jest już jasność co do reguł przyznawania pomocy przedsiębiorcom według projektu rozporządzenia w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu WE uznających niektóre rodzaje pomocy za zgodne z zasadami wspólnego rynku: będzie się ona należała tak jak dotychczas, czyli na wszystkich pracowników niepełnosprawnych.
Były bowiem wątpliwości, czy dofinansowanie wynagrodzeń i refundacje składek nie będą po 1 stycznia 2009 r. przyznawane na pracowników przyjmowanych do zakładu tylko po tym dniu. Odpowiedź Komisji Europejskiej ucieszy pracodawców.
– Wierzyliśmy, że taka właśnie będzie interpretacja przepisów rozporządzenia. Zapis w nim jest jednak niejasny, dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie w Biurze Rzecznika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Kuncelman, właściciel Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
W oryginale projektu użyto bowiem pojęcia „recruitment”. Właśnie ono spowodowało wątpliwości, czy będzie można subsydiować tylko płace nowo przyjmowanych osób niepełnosprawnych czy też wszystkich. Chodziło też o ocenę, czy przy wspieraniu zatrudnienia już pracujących niepełnosprawnych dochodzi do efektu zachęty, o którym mówi art. 8 projektu rozporządzenia.
Po wejściu w życie nowego rozporządzenia pomoc dla przedsiębiorców będzie miała formę refundacji (art. 36) i rekompensaty podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych (art. 37). Refundacja będzie przysługiwała do 75 proc. kosztów płacy takiej osoby. W kosztach płacy będą się mieścić dotychczasowe dofinansowania (wynagrodzenie brutto) i refundacje składki na ZUS. – Dla pracodawców oznacza to kolejne obniżenie otrzymywanego wsparcia – twierdzi Krzysztof Kuncelman.
Nie ma jednak pewności, czy nowe zasady zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2009 r., tak jak pierwotnie zakładano.
Rozporządzenie ma być gotowe do końca czerwca tego roku. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chciałoby jednak przedłużyć okres wprowadzenia w życie nowych unijnych przepisów. Dzięki temu łatwiej będzie przygotować przepisy ustalające zasady udzielania pomocy (ustawę o rehabilitacji i rozporządzenia wykonawcze do niej) i dostosować elektroniczny system SODiR do ich obsługi.