Znak „Imperium” zgłosił Andrzej Z. z Poznania w 1995 r., w klasach 5, 16, 34 m.in. na: środki dezynfekcyjne, materiały opatrunkowe, żywność dla niemowląt, papier, dzienniki, czasopisma, książki, artykuły biurowe, karty do gry, tytoń, zapałki, papierosy (decyzja o rejestracji z 3 grudnia 1999 r.).

Wydawnictwo Bauer z Warszawy zarzuciło, że Andrzej Z. nigdy nie wydawał dzienników ani czasopism. Domagało się stwierdzenia przez Urząd Patentowy wygaśnięcia prawa do tego znaku na powyższe towary (z mocy art. 169 ust. 1 pkt 1 prawa własności przemysłowej). Bauer chce bowiem chronić jako znaki towarowe swoje tytuły „Twoje Imperium” oraz „Imperium TV”.

Andrzej Z. mówił, że nie wydawał czasopisma pod tą nazwą, gdyż w UP toczyła się sprawa o unieważnienie jego znaku. Twierdził, że był to usprawiedliwiony powód nieużywania znaku na wydawnictwo.

Kolegium ds. spornych UP (sygn. Sp. 188/04)

stwierdziło wygaśnięcie prawa ochronnego na znak „Imperium” w części, czyli w kl. 16 na: czasopisma i dzienniki. Uznało, że powody, na które powołał się Andrzej Z., nie usprawiedliwiają nieużywania znaku. To muszą być np. powody zmuszające przedsiębiorcę do zaprzestania w ogóle działalności w danej branży.

Decyzja nie jest prawomocna. Przysługuje od niej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.