Z rozporządzenia REACH (nr 1907/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów) wynika konieczność rejestracji prawie wszystkich stosowanych w UE substancji chemicznych.
Będzie to tzw. rejestracja wstępna. Firmy mają na nią czas tylko do 1 grudnia 2008 r. Rejestracji będzie można dokonać wyłącznie drogą elektroniczną przez stronę internetową agencji (http://echa.europa.eu). Nie przewidziano możliwości nadsyłania formularzy pocztą.
Obowiązek dotyczy nie tylko branży chemicznej, ale także wielu innych, np: budowlanej (chociażby cement), materiałów biurowych (substancje wydzielane z pachnących gumek, długopisów czy tonerów), kosmetycznej czy AGD (ściereczki nasączane chemikaliami).
Brak wstępnej rejestracji mo- że oznaczać nawet bankructwo firmy. Jeżeli bowiem przedsiębiorca nie zdąży lub zapomni wysłać formularz do Helsinek przed 2 grudnia 2008 r. (ostatni dzień wpisu to 1 grudnia), będzie musiał dokonać od razu pełnej rejestracji. Wynika to jasno z art. 28 ust. 1 i 3 rozporządzenia REACH. A pełna rejestracja wiąże się ze znacznie większymi wymaganiami (także przeprowadzeniem odpowiednich badań) i kosztami nie do udźwignięcia przez małą firmę.
Dlatego eksperci radzą, by rejestrować substancje nawet wtedy, gdy przedsiębiorca nie jest całkiem pewien, czy zgodnie z przepisami powinien to zrobić. Przypominamy, że do 1 grudnia zarejestrować musi się każdy, kto produkuje bądź sprowadza spoza UE co najmniej jedną tonę objętych rozporządzeniem REACH substancji.