Program „Kapitał ludzki” pozwala firmie zorganizować szkolenie dla pracowników zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. To oznacza, że przedsiębiorca może samodzielnie przygotować projekt szkoleniowy, szczegółowo ustalając jego cele i zadania.
Jednak nie zawsze pracodawca ma specyficzne potrzeby szkoleniowe i to dotyczące większej liczby pracowników. Nie opłaca się wtedy organizować własnego szkolenia, co przecież wiąże się z koniecznością przygotowania wniosku i wystąpienia o dotację. W takiej sytuacji można skorzystać ze szkoleń zewnętrznych, czyli realizowanych przez wyspecjalizowane firmy szkoleniowe. Wiele z nich, żeby pozyskać nowych klientów i obniżyć ceny kursów, występuje o unijne pieniądze. Zatem możemy skorzystać z tańszych kursów, a jednocześnie sami nie przechodzimy szczegółowej weryfikacji. Co więcej, w okresie 2004 – 2006 wiele firm szkoleniowych organizowało już takie kursy. Mają zatem doświadczenie, z którego warto skorzystać.
Szkolenia zewnętrzne mają pewną wartość dodaną, na którą nie zawsze zwracamy uwagę. W ich trakcie nasi pracownicy mają kontakt z instruktorami i kursantami z innych firm (o ile oczywiście nie będzie to szkolenie zamknięte przygotowane wyłącznie na potrzeby jednego przedsiębiorcy). To pozwala na swobodną wymianę myśli, doświadczeń i poglądów. Choćby osoby odpowiedzialne za marketing i public relations, wysłane na kurs czy studia zewnętrzne, mogą więcej się nauczyć, dyskutując w czasie zajęć, ale także i nieformalnych spotkań z uczestnikami z innych przedsiębiorstw. Wymieniają wtedy doświadczenia oraz podchwytują ciekawe rozwiązania. Organizacja dla takich pracowników teoretycznych zajęć zamkniętych, odbywających się w siedzibie firmy, na pewno nie przyniesie takich efektów.
Tylko korzystając ze szkoleń zewnętrznych, mamy szanse wysłać pracowników na studia uzupełniające i podyplomowe. Kadra zarządzająca może skorzystać nawet ze studiów MBA. Takie szkolenia mogą organizować jedynie wyższe uczelnie.
Szkoleń, które będą dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Społecznego, w nadchodzących latach będzie na pewno bardzo dużo ze względu na bogactwo środków. Pokazują to również lata ubiegłe, kiedy takie kursy można było z łatwością znaleźć. Wystarczy w wyszukiwarkach internetowych wpisać hasło „szkolenia”, dodając do tego: „dotacje”, „dofinansowane z EFS” itp.
Oczywiście, wybierając szkolenia, warto dokładnie zapoznać się z firmą, programem kursu i poprosić o referencje. Jeżeli firma jest rzetelna, na pewno chętnie pochwali się liczbą przeszkolonych firm i ich pracowników oraz poda ich nazwy.
Tak jak w poprzednich latach takich kursów i szkoleń na pewno będzie można szukać na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl; następnie trzeba wejść w zakładkę „Baza ofert szkoleniowych dofinansowanych z EFS”).
Warto również wpisać adres www.inwestycjawkadry.pl. To portal prowadzony na zlecenie PARP przez konsorcjum firm. Będzie na nim można znaleźć wiele interesujących kursów i szkoleń dofinansowanych z EFS.
W przypadku studiów podyplomowych oferty można szukać bezpośrednio na stronach uczelni wyższych. Możemy również znaleźć portale proponujące szkolenia skierowane do firm wybranej branży lub sektora. Na przykład dla branży turystycznej można było szukać takich szkoleń na stronie „Turystyka wspólna sprawa” (www.tws.org.pl).