Pracownik był zatrudniony równolegle w dwóch zakładach pracy. W związku z przyznaniem mu w grudniu 2007 r. renty wypowiedział oba stosunki pracy. W obu firmach obowiązywały go różne okresy wypowiedzenia; w jednej stosunek pracy ustał 31 stycznia 2008 r., a w drugiej ustanie dopiero 31 marca 2008 r. Czy otrzyma dwie odprawy rentowe od każdego z pracodawców z osobna?
Pracownik otrzyma tylko jedną odprawę rentową. Świadczenie to można otrzymać tylko raz w życiu zawodowym. Jeśli zatem zatrudniony wcześniej rozwiązuje jeden ze stosunków pracy i w związku z tym skorzystał już z odprawy rentowej, to przy późniejszym odejściu z drugiej firmy nie ma już prawa do kolejnej odprawy. W myśl bowiem art. 92
1
§ 2 k.p. pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Co do zasady odprawę należy wypłacić z chwilą, gdy pracownik nabył do niej prawo, tj. w momencie rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę. Zwykle do jej wypłaty zobowiązany jest ten pracodawca, z którym stosunek pracy został rozwiązany wcześniej. Ponieważ u czytelnika wiadomo było, że rozwiąże oba stosunki pracy (wypowiedzenia zostały złożone jednocześnie), pracownik będzie mógł wybrać pracodawcę zobowiązanego do wypłaty tego świadczenia (wyrok Sądu Najwyższego z 9 stycznia 2001 r., I PKN 172/00).
Niektórzy komentatorzy uważają, że otrzymanie kilku odpraw emerytalno-rentowych byłoby możliwe jedynie, gdy pracownik zatrudniony w kilku zakładach pracy rozwiązałby wszystkie stosunki pracy jednocześnie (R. Sadlik „Odprawa emerytalna lub rentowa”, „Prawo pracy” z 2002 r. nr 2, str. 3). Zatem jeśli do rozwiązania łączących stosunków pracy stosuje się różne okresy wypowiedzenia, podwładny powinien zsynchronizować terminy ustania zatrudnienia w obu firmach. Można to zrobić, rozwiązując jeden z nich za porozumieniem stron lub skrócić dłuższy okres wypowiedzenia albo ostatecznie opóźnić wypowiedzenie umowy o krótszym okresie wypowiedzenia. Warto jednak podkreślić, że nawet gdy pracownik spełnia warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie powoduje to dla żadnej ze stron obowiązku rozwiązania stosunku pracy (wyrok SN z 4 czerwca 2002 r., I PKN 346/01).