Fundusz uruchomi procedurę, której finałem jest przekazanie załodze niewypłacalnego pracodawcy należnych pieniędzy, ale dopiero po uzyskaniu informacji o bankructwie.

Najczęściej w imieniu załogi o pieniądze z Funduszu występuje pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca nadzór nad majątkiem niewypłacalnej firmy. W tym celu w ciągu miesiąca od daty niewypłacalności (np. ogłoszenia upadłości) sporządzany jest zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń. Wymienione są w nim osoby uprawnione oraz tytuły i wysokość roszczeń, które mają być zaspokojone ze środków funduszu. Wypłata zaległego wynagrodzenia może nastąpić także na wniosek pracownika lub uprawnionych do renty rodzinnej członków jego rodziny, jeżeli nie zostanie przygotowany zbiorczy wykaz. Indywidualny wniosek należy składać nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od terminów przewidzianych dla zbiorczych wykazów.

Wypełnione wnioski należy składać do Biura Terenowego FGŚP właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy, a nie miejsce zamieszkania pracownika.

Trzeba pamiętać, że prawo nie gwarantuje pracownikom odzyskania wszystkich należności od upadającej firmy. Przede wszystkim Fundusz płaci należności bez odsetek. Na dodatek łączna kwota świadczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za przestój, wynagrodzenia chorobowego, ekwiwalentu urlopowego i dodatku wyrównawczego za okres jednego miesiąca nie może przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez prezesa GUS. Przepisy dokładnie określają, z jakich okresów pracy można się starać o pieniądze z Funduszu. I tak, wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju są zaspokajane najwyżej za trzy miesiące poprzedzające dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy albo za trzy miesiące poprzedzające ustanie stosunku pracy, jeżeli nastąpiło ono nie wcześniej niż dziewięć miesięcy przed niewypłacalnością. Te same zasady dotyczą wypłat wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby (pierwsze 33 dni w roku) oraz dodatku wyrównawczego.

Także odprawa pieniężna zostanie wypłacona, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło nie wcześniej niż dziewięć miesięcy od dnia niewypłacalności lub nie później niż cztery miesiące po tym dniu. Tak samo ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, podlega zaspokojeniu, jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło nie wcześniej niż dziewięć miesięcy poprzedzających dzień wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Kierownik Biura Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wydaje decyzję o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczeń ze środków Funduszu w terminie 30 dni od dnia, w którym wnioskodawca dostarczył ostatni wymagany dokument.

O odmowie wypłaty świadczenia w całości lub w części kierownik Biura Terenowego Funduszu zawiadamia niezwłocznie na piśmie zainteresowanego, podając uzasadnienie odmowy.

Spory powstałe w związku z odmową wypłaty świadczenia ze środków Funduszu rozstrzyga sąd właściwy w sprawach dotyczących prawa pracy. Zatem od decyzji kierownika Biura Terenowego Funduszu nie ma – poza sądem – innych instytucji odwoławczych.

- Wynagrodzenie

- Wynagrodzenie za niezawiniony przez pracownika przestój, za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy) i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w firmie

- Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wskutek choroby? Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

- Odprawę pieniężną przysługującą na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników

- Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy

- Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

- Dodatek wyrównawczy za przeniesienie do innej pracy po stwierdzeniu objawów choroby zawodowej

- Składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracowników na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych.