Jeżeli odrzucą nowe warunki do połowy okresu wypowiedzenia, ich umowy rozwiążą się.
Muszę przenieść siedzibę firmy dalej o 400 km od dotychczasowej. Uprzedziłem o tym wszystkich 250 pracowników. Większość się nie zgadza, dlatego zamierzam się z nimi rozstać za porozumieniem. Odprawy, oczywiście, wypłacę. Kilku korzystających ze szczególnej ochrony (osoba w wieku przedemerytalnym i dwaj członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej – wskazani przez ten organ jako osoby chronione) nie jest zainteresowanych zmianą miejsca pracy ani rozwiązaniem stosunku pracy w porozumieniu stron. Twierdzą, że nie mam prawa im wypowiedzieć umów o pracę ani wypowiedzieć warunków umów w części dotyczącej miejsca wykonywania pracy. Czy tak jest? Czy przepisy nie przewidują żadnych wyjątków w razie przeniesienia zakładu pracy do innej miejscowości? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Przepisy prawa pracy znoszą stosowanie przepisów o szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 41
1
§ 1 k.p.). Tylko w takich wypadkach z ochrony przed wypowiedzeniem nie korzysta zarówno pracownik, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli z osiągnięciem tego wieku nabędzie prawo do emerytury, jak i działacz związkowy podlegający ochronie na mocy art. 32 ustawy o związkach zawodowych.
Są jednak przypadki, gdy ochrona jest ograniczona. Ponieważ w związku z planowaną zmianą siedziby zakładu pracy czytelnik będzie przeprowadzał grupowe zwolnienia, uzyska prawną możliwość dokonania wypowiedzeń zmieniających (w zakresie miejsca pracy) pracownikom szczególnie chronionym, a więc osobie w wieku przedemerytalnym i działaczom organizacji związkowej. Zezwala na to art. 5 ust. 5 pkt 1 i 3 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.). Jeśli pracownicy ci odmówią w przepisanym terminie (tj. do połowy okresu wypowiedzenia) przyjęcia nowego warunku umownego (tj. nowego miejsca pracy), umowy rozwiążą się z upływem okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji, podobnie jak wszystkim pozostałym pracownikom, z którymi rozwiązane zostały stosunki pracy z powodu zmiany siedziby zakładu pracy, należy wypłacić odprawy przewidziane art. 8 ustawy.
Autor jest radcą prawnym w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak