Kapitał Ludzki to pierwszy program, w którym rozpoczęto nabór wniosków w procedurze konkursowej. Konkursy pilotażowe regionalnego komponentu POKL ruszyły na razie w czterech województwach – podkarpackim, dolnośląskim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim.W pozostałych województwach ogłoszeń o konkursach należy się spodziewać w listopadzie i grudniu. To dobra wiadomość szczególnie dla samorządów, które już mogą składać wnioski o dofinansowanie.

Konkursy pilotażowe dotyczą trzech działań programu „Kapitał ludzki”. W poddziałaniu 6.1.1. Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy z priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich można będzie przeprowadzać projekty dotyczące identyfikacji osób pozostających bez pracy, organizacji warsztatów oraz szkoleń z technik aktywnego poszukiwania pracy, a także wsparcia psychologiczno-doradczego osób wchodzących i powracających na rynek pracy. Istnieje też możliwość sfinansowania programów aktywizacji zawodowej, obejmujących pośrednictwo zawodowe, praktyki zawodowe oraz organizację szkoleń podnoszących kwalifikacje. Można będzie również prowadzić projekty zwiększające mobilność osób pozostających bez zatrudnienia , m.in. poprzez dofinansowanie przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz zwrot kosztów zakwaterowania. Samorządy mają także szansę na dofinansowanie inicjatyw wspierających wolontariat jako etap przygotowujący do zatrudnienia, upowszechniania i promocji alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz opracowania i rozpowszechniania informacji o ofertach pracy. W konkursach pilotażowych działania te będą kierowane do osób pozostających bez zatrudnienia (z wyłączeniem zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy).

Drugie poddziałanie (8.1.1), w którym ogłoszone zostały konkursy, prowadzone jest z priorytetu VIII Regionalne kadry gospodarki i ma wspierać podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Projekty pilotażowe dotyczyć będą organizowania szkoleń dla pracujących powyżej 45. roku życia, które mają najwyżej wykształcenie średnie i są zainteresowane zdobyciem nowych kwalifikacji.

Konkursy pilotażowe ruszyły także w działaniu 9.5. Oddolne inicjatywy na obszarach wiejskich. Projekty, które mają szansę na dofinansowanie, dotyczyć muszą pobudzania świadomości środowisk lokalnych i ich zaangażowania w działania na rzecz edukacji na terenach wiejskich. Możliwe będzie także wsparcie działań związanych z podnoszeniem poziomu wykształcenia mieszkańców obszarów wiejskich, a także działania informacyjno-promocyjne, szkoleniowe, doradcze, które uświadomią mieszkańcom obszarów wiejskich korzyści płynące z kształcenia i szkolenia. Wsparcie kierowane jest do mieszkańców gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast do 25 tys. mieszkańców.

Przygotowując się do opracowania wniosku o dofinansowanie w ramach POKL, warto skorzystać z Generatora Wniosków oraz wzoru wniosku o dofinansowanie. Są zamieszczone na stronie www.efs.gov.pl/20072013/wniosek/. W działaniach 6.1.1. i 8.1.1 minimalna wartość projektu wynosi 50 tys. zł, a w działaniu 9.5 maksymalna 50 tys. zł. Do wejścia w życie odpowiednich aktów prawnych z możliwości dofinansowania zostaną wyłączone projekty objęte zasadami pomocy publicznej. Gdy chodzi o działanie 6.1.1., premiowane będą projekty, w których wsparcie adresowane będzie do osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli do niepełnosprawnych, osób po 45. roku życia, pozostających bez zatrudnienia oraz kobiet. Szczegółowych informacji o naborach do konkursów pilotażowych należy szukać na stronach internetowych instytucji organizujących konkurs w poszczególnych województwach (urzędów marszałkowskich lub wojewódzkich urzędów pracy).Wkrótce będzie można składać wnioski o środki z pozostałych działań programu. Warto zaznaczyć, że pula środków do wykorzystania dla całego programu wynosi 11,4 mld euro, warto zatem już teraz rozpocząć przygotowania do prowadzenia projektów.