Dziś rząd rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550).

Nowe przepisy mają wyraźnie określać czas, od którego liczy się kadencja członków rady pracowników. Autorzy projektu proponują, by kadencja członków rady trwała cztery lata od dnia wyboru jej członków.

Postanowiono rozstrzygnąć też wątpliwości dotyczące zasad funkcjonowania rady, gdy w czasie jej kadencji liczba zatrudnionych spadnie poniżej poziomu dającego prawo powołania rady.

Otóż zmniejszenie się liczby pracowników nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie rady i jej kompetencje. Zapobiegnie to wielokrotnym wyborom członków rad w firmach charakteryzujących się zmiennym poziomem zatrudnienia.

Mają się także zmienić zasady ustalania liczby pracowników, od której uzależnione jest stosowanie ustawy z 7 kwietnia 2006 r. W związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z 18 stycznia 2007 r. (w sprawie C - 385/05) przy ustalaniu liczby zatrudnionych, od której zależy powołanie rady pracowników, trzeba będzie uwzględniać także pracowników młodocianych.

Rozpatrzona będzie też propozycja, by po zmniejszeniu się składu rady np. o jednego członka organizacja związkowa dokonywała wyboru uzupełniającego.

Obecnie obowiązujące przepisy nie mówią jednoznacznie, czy należy rozpisywać nowe wybory do rady pracowników, czy też mają się odbyć tylko wybory uzupełniające.

Projekt ustawy uwzględnia rozwiązania rekomendowane przez Komisję Trójstronną, która oceniła dotychczasowe funkcjonowanie ustawy.

Zmiany dostosowują przepisy ustawy do dyrektywy 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 marca 2002 r.