Zamierzam zorganizować prace interwencyjne i złożyć wniosek o refundację za bezrobotnego, którym będzie mój syn. Jego adres zameldowania jest taki sam jak siedziby firmy, w której miałby wykonywać pracę. Czy mimo koligacji rodzinnych mam szanse na jakieś pieniądze?

Tak. Nie ma bowiem żadnych przepisów, które zakazywałyby refundowania kosztów zatrudnienia bezrobotnych będących jednocześnie członkami rodziny osoby składającej wniosek o finansowe wsparcie. Decyzja starosty o przyznaniu refundacji jest jednak uznaniowa. Bierze on również pod uwagę m.in. sytuację na lokalnym rynku pracy.

Zatrudniliśmy 14 maja bezrobotnego powyżej 50 lat, bez prawa do zasiłku. Czy mamy szansę na jakąkolwiek refundację?

Nie. Czytelnik nie może złożyć wniosku o refundację, skoro już przyjął bezrobotnego. Wniosek o pieniądze mógł bowiem złożyć przed 14 maja. Wówczas skorzystałby np. z refundacji dla organizatorów prac interwencyjnych. Jeśli bezrobotny nie spełnia warunków do nabycia świadczenia przedemerytalnego, starosta zwróciłby mu do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia i składek potrącanych od zwracanej pensji w części finansowanej przez ubezpieczonego. Gdy bezrobotny spełnia warunki do uzyskania świadczenia przedemerytalnego, refundacja wzrasta nawet do 80 proc. tych kosztów.

Dwa tygodnie temu utworzyliśmy nowy etat i zatrudniliśmy bezrobotnego. Czy przysługuje nam refundacja na zakup komputera i składki ZUS? Gdzie znajdziemy wzory pism, które trzeba złożyć? Czy mimo obowiązku utrzymania nowego miejsca pracy możemy zwolnić wcześniej bezrobotnego?

Czytelnik nic nie dostanie, bo zatrudnił bezrobotnego przed złożeniem wniosku o refundację. Kolejność powinna być odwrotna. Gdyby jednak nie naruszył tej kolejności, to przysługiwałaby mu refundacja na utworzenie nowego miejsca pracy. Pod warunkiem że firma działa na rynku od co najmniej pół roku. Co do utrzymania nowego miejsca pracy, przepisy dopuszczają rotację zatrudnionych. Chodzi o to, by miejsce pracy funkcjonowało dwa albo trzy lata, zależy też od wielkości przedsiębiorstwa.

Nie ma oficjalnych wzorów dokumentów, jakie trzeba złożyć o finansową pomoc. Każdy powiatowy urząd pracy dysponuje własnymi drukami.

W grudniu ubiegłego roku zawarliśmy dwuletnią umowę o refundację kosztów doposażenia i wyposażenia stanowiska pracy dla przyjętej osoby bezrobotnej. Starosta zwrócił nam koszty zakupu m.in. komputera i biurka. Nie oddał nam jednak składek opłacanych od wynagrodzenia nowo przyjętego. Czy możemy to nadrobić?

Nie. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nie można skorzystać z refundacji składek ZUS w ramach zwrotu kosztów doposażenia i wyposażenia stanowiska pracy.

Prowadzimy działalność gospodarczą na terenie gminy Szczecin. Chcemy zatrudnić bezrobotnego zarejestrowanego w urzędzie na terenie sąsiedniej gminy. Czy w takiej sytuacji możemy skorzystać z refundacji związanej z organizowaniem prac interwencyjnych, czy ze zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Do którego urzędu kierować wniosek?

Z refundacji związanej z wyposażeniem i doposażeniem stanowiska pracy czytelnik może skorzystać tylko wtedy, gdy prowadzi działalność gospodarczą od co najmniej sześciu miesięcy. Natomiast z pracami interwencyjnymi sprawa jest bardziej skomplikowana. Wniosek o ich zorganizowanie wolno złożyć tylko do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce wykonywania prac interwencyjnych lub siedzibę pracodawcy. Oznacza to, że czytelnik mógłby złożyć wniosek o refundację, jeśli refundowane prace będą zorganizowane w gminie, gdzie jest zarejestrowany bezrobotny. Jeżeli natomiast będą zorganizowane w Szczecinie, a bezrobotny będzie zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy w innym miejscu, to refundacja nie przysługuje.