Zwolnieniem z PCC objęto sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi zagranicznym firmom inwestycyjnym, a także sprzedaż dokonywaną za pośrednictwem tych firm (art. 9 pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185384]ustawy o PCC[/link]).
Do tej pory przepisy ustawy o PCC odnosiły się jedynie do sprzedaży instrumentów finansowych firmom inwestycyjnym bądź za ich pośrednictwem. Biorąc pod uwagę definicję zawartą w art. 3 pkt 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=75646957C0648E2F7D191AA0FAC2E341?id=330458]ustawy o obrocie instrumentami finansowymi[/link], zwolnienie to mogło wprawdzie być stosowane do sprzedaży instrumentów finansowych zagranicznym firmom inwestycyjnym bądź za ich pośrednictwem, ale dotyczyło to tylko tych firm, które mając swoją siedzibę na terytorium innego państwa członkowskiego jednocześnie prowadziły działalność maklerską na terytorium Polski.
Na tym tle często powstawały wątpliwości i spory, co należy rozumieć przez prowadzenie działalności maklerskiej na terytorium Polski, a w szczególności, jaki zakres czynności uprawnia do twierdzenia, że dany podmiot zagraniczny prowadzi tu działalność maklerską. Nowelizacja znosi wymóg, aby zagraniczna firma inwestycyjna z siedzibą na terytorium innego państwa członkowskiego prowadziła w Polsce działalność maklerską.
Według nowych przepisów ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=344711]nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z 22 stycznia 2010 r., DzU nr 44, poz. 251[/link]) zwolnieniem będzie też objęta sprzedaż praw majątkowych będących instrumentami finansowymi dokonywana poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne i zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego.
Bez zmian pozostaje natomiast możliwość stosowania zwolnienia z PCC dla sprzedaży instrumentów finansowych na rzecz lub za pośrednictwem zagranicznych osób prawnych z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, które prowadzą działalność maklerską na terytorium Polski.
Nowe przepisy ustawy o PCC ujednolicają też zasady ustalania podstawy opodatkowania przy umowach sprzedaży zarówno zawieranych przez nierezydentów, jak i rezydentów. Będzie nią wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którego dotyczy umowa (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC).
Usunięte zostanie zatem obecne odwołanie do kwoty określonej w zezwoleniu dewizowym dla umowy sprzedaży zawieranej przez nierezydentów. Zmianę tę należy ocenić pozytywnie, bowiem zgodnie z aktualnym stanem prawnym umowy sprzedaży zawierane przez nierezydentów nie wymagają zezwolenia dewizowego.
[b]Nowelizacja wejdzie w życie 22 kwietnia 2010 r.[/b]
[i]Autorka jest doradcą podatkowym w MDDP[/i]