Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Przy ustalaniu wymiaru urlopu jest brany pod uwagę nie tylko czas trwania stosunku pracy, ale również wynikające z przepisów prawa tzw. okresy zaliczalne do okresu zatrudnienia.
Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym i przysługuje z mocy prawa osobie pozostającej w stosunku pracy. Stanowiąc przywilej osób pozostających w stosunku pracy, [b]jest zatem okresem uwzględnianym przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego[/b].
Okres urlopu wychowawczego jest natomiast traktowany jako okres zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracownik korzystał z tego urlopu. Zgodnie z treścią art. 186[sup]5[/sup] k.p. okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. [b]Ma on tym samym wpływ również na wymiar urlopu wypoczynkowego[/b].
Wliczenie okresu urlopu wychowawczego do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze, nie może nastąpić w czasie jego trwania, a zaliczeniu temu podlegają jedynie okresy zakończonego urlopu wychowawczego.
[i]Piotr Ostapa radca prawny z kancelarii Mamiński & Wspólnicy sp.k.[/i]
[b] Czytaj również "[link=http://www.rp.pl/artykul/458028.html]Własna firma nie zawsze zwiększy staż[/link]"[/b]