Wartość nominalna udziału w spółce z o.o. nie może spaść poniżej 50 zł. Dotychczasowym wspólnikom nie wolno zatem objąć udziałów za złotówkę. Wydaje się jednak, że czytelnik używa tej kwoty przykładowo. W rzeczywistości chodzi mu prawdopodobnie o to, żeby zdecydowaną większość nowych udziałów objęły inne osoby.

Taka operacja jest jak najbardziej dopuszczalna. Obecni właściciele w ogóle nie muszą partycypować w podwyższeniu kapitału – choć oczywiście mogą.

Z przepisów wynika, że jeśli umowa spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału nie stanowi inaczej, dotychczasowi wspólnicy mają prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów (art. 258 kodeksu spółek handlowych).

Skoro uchwała może „stanowić inaczej”, to znaczy, że [b]wspólnikom wolno się zrzec swojego uprawnienia. Jeśli z umowy spółki nie wynika nic innego, uchwała o podwyższeniu kapitału wymaga większości 2/3 głosów[/b] (art. 246 § 1 k.s.h.).

Jeśli jednak wyłącza ona jednocześnie prawo pierwszeństwa, wymaga zgody wszystkich wspólników, których dotyczy (art. 246 § 3 k.s.h.). W praktyce będzie więc wówczas wymagana jednomyślność.

Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy obecni właściciele w ogóle nie chcą partycypować w podwyższeniu, jak i gdy rezygnują z objęcia części udziałów.

Oświadczenie nowego wspólnika powinno wyrażać wolę przystąpienia do spółki oraz objęcia udziałów o oznaczonej wartości nominalnej. W celu jego złożenia należy się udać do notariusza (art. 259 k.s.h.).

[i]Podstawa prawna:

art. 154 ust. 2[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014] kodeksu spółek handlowych[/link][/i]