Ostatnia nowelizacja art. 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B1BB4FDE3C9E4553628C32AFA9193CAB?id=173845]ustawy o służbie medycyny pracy[/link] wprowadziła obowiązek prowadzenia dokumentacji badań i orzeczeń dla psychologów prowadzących profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Chodzi o specjalistów działających w strukturze służby medycyny pracy. Zgodnie z ustawową delegacją szczegóły miał uregulować akt wykonawczy. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentacji badań i orzeczeń psychologicznych, sposobu jej prowadzenia, przechowywania i udostępniania oraz wzorów stosowanych dokumentów.

Z projektu wynika, że dokumentacja będzie się składała z dokumentacji indywidualnej (skierowania na badania i konsultacje, karty badania i orzeczenia – ich wzory są w załącznikach do projektowanej regulacji) oraz zbiorczej (rejestry skierowań na konsultacje psychologiczne, orzeczeń, przeprowadzonych kontroli, wizytacji stanowisk pracy).

Rozporządzenie będzie też określać minimalne dane, jakie powinien zawierać rejestr skierowań na konsultację psychologiczną oraz rejestr orzeczeń psychologicznych, a także księgi wizytacji stanowisk pracy.

Dokumentację tę jednostka służby medycyny pracy (np. zoz) będzie musiała przechowywać przez 20 lat.

Rozporządzenie zostało skierowane do konsultacji społecznych, wejdzie w życie po 14 dniach od publikacji.