Jakich zatem informacji może się domagać pracodawca od pracowników i kandydatów na pracowników?

Zakres żądania danych od osoby ubiegającej się o zatrudnienie określa art. 22[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link].

Zgodnie z nim pracodawca ma prawo prosić o przedstawienie takich danych, jak: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), data urodzenia oraz wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

[srodtytul]Na rozmowie...[/srodtytul]

Poza tym na podstawie § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F29ECE5B48E3251FB5EE0D8E7505227D?id=73963]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.)[/link] od osoby ubiegającej się o posadę można żądać złożenia:

- wypełnionego kwestionariusza osobowego,

- dokumentów potwierdzających okres zatrudnienia, obejmujący okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,

- dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania oferowanej pracy,

- świadectwa ukończenia gimnazjum, w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,

- orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

- innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z obowiązujących przepisów.

Oczywiście, kandydat do pracy może też sam przedłożyć dodatkowo inne dokumenty.

Na przykład potwierdzające umiejętności (np. certyfikat językowy) i osiągnięcia zawodowe.

Już po nawiązaniu stosunku pracy od pracownika można się domagać również innych danych osobowych (m.in. PESEL, NIP), jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów, oraz imion, nazwisk i dat urodzenia dzieci.

[srodtytul]...i po podpisaniu angażu[/srodtytul]

Prawo do żądania informacji o dzieciach jest uwarunkowane koniecznością ich pozyskania ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy, np. z prawa do dwóch dni wolnych w roku kalendarzowym z tytułu wychowywania dziecka w wieku do 14 lat czy z urlopu wychowawczego.

Zatem pracodawca nie może żądać od kandydata na pracownika innych danych niż wymienione. Nie można np. wymagać przedstawienia zaświadczenia o niekaralności, chyba że obowiązek taki wynika z przepisów szczególnych.

A zaświadczenia o stanie cywilnym, gdy na przykład szef chce przyjąć tylko pannę lub kawalera?

Tu odpowiedź jest bez wątpienia negatywna.

Natomiast[b] dane pozyskane od kandydata na pracownika i pracownika podlegają ochronie.[/b] Pracodawca nie może ich udostępniać osobom do tego nieuprawnionym.

[ramka][b]Ważne wyznanie[/b]

Jeżeli pracownik chce korzystać ze zwolnienia od pracy w święta religijne niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy, powinien poinformować o swojej religii.[/ramka]