Szczególną uwagę należy poświęcić prawidłowemu przeprowadzeniu instalacji – kominowej, gazowej, elektrycznej czy odgromowej. Ale i później nie wolno zaniedbać tych kwestii.

[srodtytul]Tak jak w mieszkaniu[/srodtytul]

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175244]Ustawa o usługach turystycznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 223, poz. 2268, ze zm.)[/link] dopuszcza w art. 35 prowadzenie usług hotelarskich także w budynkach innych niż obiekty hotelarskie.

Nie ma jasnych przepisów dotyczących przekwalifikowania takich obiektów pod względem pełnionej funkcji (to znaczy obiekt nie staje się motelem czy pensjonatem tylko dlatego, że właściciel wynajmuje w nim pokoje turystom), nie zmienia się również ich kwalifikacja dotycząca kategorii zagrożenia ludzi.

Warto jednak pamiętać, żeby nie zawężać i nie zastawiać korytarzy lub nie wymieniać drzwi zewnętrznych na węższe, niż to ustalił projektant. Nie można też stosować łatwo zapalnych okładzin ścian w pomieszczeniach z piecami na paliwo stałe (węgiel, drewno itp.).

W mieszkaniach nie ma natomiast obowiązku stosowania niepalnych okładzin sufitów. Biorąc jednak pod uwagę nie zawsze odpowiednie zachowanie gości, lepiej i w tym wypadku unikać łatwopalnych wykończeń.

Nie można też zapomnieć o tym, by palne elementy wystroju wnętrz, przez które lub obok których przebiegają przewody grzewcze, wentylacyjne, dymowe czy spalinowe, były odpowiednio zabezpieczone przed zapaleniem się czy zwęgleniem.

[srodtytul]Lepiej z gaśnicą[/srodtytul]

Choć nie wynika to wprost z przepisów, to wskazane jest, aby właściciel nawet niewielkiego budynku, który wynajmuje pokoje, wyposażył go w gaśnice. Także w oznakowanie wskazujące nie tylko miejsce lokalizacji gaśnicy, lecz i kierunki ewakuacji i wyjścia ewakuacyjne.

Natomiast wprost z [link=http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20060220169&type=2]przepisów w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (tekst jedn. DzU z 10 lutego 2006 r. nr 22, poz. 169)[/link] wynika, że w takim pokoju powinien się znajdować niepalny lub trudnopalny kosz na śmiecie.

Właściciel powinien też zadbać o przestrzeganie utrzymania odpowiedniego stanu technicznego budynku, jak również powinien uczulić gości na sprawy elementarnego porządku i przestrzegania bezpieczeństwa, np. przy paleniu tytoniu, stosowaniu elektrycznych urządzeń grzewczych (wielu gospodarzy zakazuje stosowania przywożonych ze sobą grzałek czy kuchenek, a oferuje w zamian elektryczne czajniki czy dostępny dla turystów aneks kuchenny).

Szczególnie trzeba zadbać o bezpieczeństwo, gdy goście korzystają z otwartego ognia, np. grilla czy ogniska. Nie wolno go rozniecać bliżej niż 10 m od zabudowań.

Coraz częstszym standardem zabezpieczenia przeciwpożarowego, także w budynkach mieszkalnych, są czujki dymu, które wykrywają pożar we wczesnej fazie jego rozwoju i mogą ostrzec gości o występującym zagrożeniu. Najlepiej umieścić czujkę w korytarzu na każdej kondygnacji budynku.

Czujki te muszą być połączone, aby w razie alarmu wszystkie dawały sygnał do ewakuacji. Jeżeli ze względów oszczędnościowych ktoś decyduje się na tylko jedną, to lepiej umieścić ją na wyższej kondygnacji, dym unosi się bowiem do góry.

[srodtytul]Pamiętaj o sprawdzeniu[/srodtytul]

Obiekty, w których wynajmuje się pokoje gościnne, podobnie jak mieszkania powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby mające odpowiednie kwalifikacje (zazwyczaj mistrza kominiarskiego). Sama kontrola to jednak za mało – nie można zapomnieć o czyszczeniu przewodów kominowych z odpowiednią częstotliwością.

- jeżeli paleniska opalane są paliwem stałym – co najmniej cztery razy w roku.

- jeżeli paleniska opalane są paliwem płynnym lub gazowym – co najmniej dwa razy w roku.

- zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych usuwa się co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

- jeżeli w obiekcie są paleniska zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych (np. w obiekcie jest stołówka) – co najmniej raz w miesiącu.

[srodtytul]Więcej obowiązków w hotelach[/srodtytul]

W hotelach, motelach, pensjonatach, domach wypoczynkowych lub schroniskach turystycznych obowiązują ostrzejsze wymagania przeciwpożarowe. Obiekty te kwalifikuje się do kategorii zagrożenia ludzi ZL V, co wymusza konkretne działania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.

Budynki takie muszą mieć dodatkowe wyposażenie zabezpieczające przed pożarem. Generalnie [b]im obiekt jest większy i wyższy oraz przeznaczony dla większej liczby użytkowników, tym więcej musi być zabezpieczeń.[/b]

Takie obiekty muszą być odpowiednio wyposażone. W zależności od rodzaju i wielkości obiektu niezbędne mogą się okazać:

- system sygnalizacji pożarowej włączony w system monitoringu pożarowego Państwowej Straży Pożarnej,

- dźwiękowy system ostrzegawczy,

- stałe urządzenia gaśnicze wodne (w wysokościowych budynkach zamieszkania zbiorowego),

- gaśnice (szczegółowo ich ilość i rozmieszczenie określa rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów),

- instalacja wodociągowa przeciwpożarowa z hydrantami,

- dźwigi dla ekip ratowniczych (w budynkach wysokich i wysokościowych),

- przeciwpożarowy wyłącznik prądu (odcina on dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne w razie pożaru),

- drogi pożarowe.

Niezależnie od wymienionego wyposażenia takie budynki muszą spełniać wiele innych wymagań wynikających z przepisów techniczno-budowlanych. Chodzi o ilość i szerokość dróg i wyjść ewakuacyjnych oraz wystrój wnętrz (stosowanie niepalnych materiałów).

Prawo budowlane i wydane na jego podstawie rozporządzenia o warunkach technicznych szczegółowo regulują parametry dróg ewakuacyjnych oraz sposoby zabezpieczenia tych dróg przed zadymieniem.

Określają również, co trzeba stosować do wykończenia wnętrz pokoi hotelowych, np. sufitów podwieszonych, okładzin ściennych, wykładzin podłogowych, mebli i innych elementów.

Zabronione jest np. wykorzystywanie listew i osłon przewodów elektrycznych – wykonanych z materiałów łatwo zapalnych, które pod wpływem ognia i wysokiej temperatury są bardzo toksyczne lub intensywnie dymiące. Stosowanie materiałów łatwo zapalnych jest też zabronione na drogach tzw. komunikacji ogólnej (czyli np. w korytarzach) służących ewakuacji. -

[ramka][b]Uwaga[/b]

W każdym lokalu powinna być wywieszona instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Ma ona określać, co należy robić, żeby nie dopuścić do pożaru, a także, jak postępować, gdy już on powstanie.

Trzeba ją aktualizować co najmniej raz na dwa lata, a także po takich zmianach sposobu użytkowania obiektu lub procesu technologicznego, które wpływają na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.[/ramka]