Aktualizacja: 11.10.2018 06:10 Publikacja: 11.10.2018 06:10
Foto: Adobe Stock
W 2016 r. spółka podpisała z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji na 2 lata. Odszkodowanie miało być płatne przez 2 lata od rozwiązania stosunku pacy. Na początku 2017 r. spółka połączyła się z inną spółką. W listopadzie 2017 r. doszło do rozwiązania stosunku pracy i pracownik podjął nową pracę. Pracodawca odmówił mu wypłaty odszkodowania wynikającego z umowy. Stawia dwa zarzuty. Pierwszy, że w ogóle nie przejął zobowiązań wynikających z umowy o zakazie konkurencji. Drugi, że nowy pracodawca uprawnionego prowadzi działalność gospodarczą, która częściowo pokrywa się z działalnością dotychczasowego pracodawcy – czyli pracownik naruszył zakaz konkurencji. Były pracownik broni się, że wykonuje inną pracę niż w poprzedniej firmie, a nie miał obowiązku sprawdzania całego zakresu działalności nowego pracodawcy. Czy odmowa wypłaty odszkodowania w tych okolicznościach jest uzasadniona? – pyta czytelniczka.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Od wtorku, 1 października 2024 r. wystartowała scentralizowana infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Połączenia z dotychczasowymi numerami urzędów skarbowych będą automatycznie przekierowywane na infolinię.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Podział spółki przez wyodrębnienie to jeden z wysoce użytecznych instrumentów prawa korporacyjnego. Obszarem, w którym ten typ podziału spółki znajdzie zastosowanie są transakcje sprzedaży części majątku spółki.
Umowa o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać pracownika po ustaniu zatrudnienia, może przewidywać karę umowną. Czy taki zapis jest dopuszczalny również w umowie mającej obowiązywać w okresie pracy?
Podczas wizyty funkcjonariuszy w firmie ważna jest znajomość zasad i procedur. Pomoże ona szybko i rzetelnie wyjaśnić i zakończyć sprawę.
Większość spółek komandytowych funkcjonuje w obrocie jako tzw. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowe. W takiej spółce odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki ponosi spółka z o.o.
Jeżeli walne zgromadzenie spółki akcyjnej wyda zarządowi wiążące polecenie dotyczące prowadzenia spraw spółki, to jest ono dotknięte sankcją nieważności.
W najnowszym numerze dodatku „Administracja” sporo miejsca poświęcamy tematyce funkcjonowania spółek komunalnych.
W wyniku zmiany przepisów rada nadzorcza w spółce komunalnej uzyskała bardzo skuteczne narzędzie do realizowania swoich zadań.
Sąd Najwyższy stosuje prymat dyrektyw wykładni celowościowej w stosunku do przepisów regulujących obowiązek zawierania umów o odprowadzanie ścieków przez spółkę komunalną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas