Koniec roku, a także święta Bożego Narodzenia to w wielu firmach okazja wykorzystywana na podziękowanie pracownikom za cały rok pracy. Szefowie mają wówczas gest i decydują się na przekazanie pracownikom upominków.
Ich forma bywa różna. Czasem są to bony lub talony. Czasem karty przedpłacone, a czasem gotówka. Skutki podatkowe w takich sytuacjach będą zależały od tego, co znajdzie się pod firmową choinką.
Prezent można sfinansować na dwa sposoby
Finansowanie świadczeń pozapłacowych dla pracowników może odbywać się z dwóch firmowych źródeł. Pierwszym mogą być środki obrotowe. Drugim – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS). Czasem firmy łączą oba te źródła. Część prezentów można bowiem kupić ze środków ZFŚS. Inne można sfinansować ze środków obrotowych firmy.
CZYTAJ TAKŻE: Firmowa Wigilia a przychód pracowników
Decydując się na zakup prezentów z ZFŚS trzeba pamiętać, że nie można kupić jednakowych prezentów dla wszystkich zatrudnionych. Nie pozwalają na to przepisy o funduszu. Wynika z nich bowiem jasno, że zakup np. prezentu dla pracownika musi uwzględniać jego sytuację m.in. finansową czy rodzinną.
Jeśli podarunki dla zatrudnionych zostaną sfinansowane ze środków obrotowych firmy, wówczas nie ma przeszkód, aby każdy pracownik otrzymał taki sam bonus. Wydatki na ten cel pracodawca uwzględnia w kosztach uzyskania przychodów.
Zwolnienie z PIT
Wybór źródła finansowania zakupu prezentów dla pracowników ma kluczowe znaczenie dla rozliczenia podatkowego.
Jeśli bowiem pracodawca wybierze ZFŚS, wówczas możliwe będzie zastosowanie zwolnienia podatkowego. Bowiem przepisy ustawy o PIT przewidują, że zwolniona z podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń. A także otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych. Które sfinansowane są w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. I łącznie opiewają do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1 tys. zł.
CZYTAJ TAKŻE: Pożyczka od pracodawcy bez odsetek i podatku
Jednak tu uwaga. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Jeśli zatem szef kupi dla pracowników bony i zapłaci za nie środkami z konta funduszu, zwolnienie z PIT nie będzie miało zastosowania.
Lepszym wyborem będzie więc przelanie na konto gotówki lub przekazanie jej np. w formie karty przedpłaconej. Wówczas zwolnienie znajdzie zastosowanie.