Diety zagraniczne, a koszty uzyskania przychodów

Pracodawca do kosztów uzyskania przychodu może w całości zaliczyć wydatki z tytułu diet, których wysokość będzie indywidualnie ustalana z pracownikiem w oparciu o zawartą umowę o pracę.

Publikacja: 27.08.2020 09:15

Diety zagraniczne, a koszty uzyskania przychodów

Foto: Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Źródło: Adobe Stock

W interpretacji indywidualnej z 8 lipca 2020 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.123.2020.1.AM) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zadano pytanie o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów indywidualnie określonych wysokości diet zagranicznych dla pracownika na stanowisku dyrektora ds. handlowych. Określono, że wysokość tych diet, będzie wyższa od wartości określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Wysokość diet będzie ryczałtem kwotowym, za każdą dobę podróży służbowej, niezależnie od państwa, w którym ta podróż będzie się odbywać. Pracownik nie będzie musiał przedstawiać do rozliczenia faktur, rachunków ani innych dokumentów księgowych. Ryczałt ten będzie określony w ramach umowy o pracę.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki