Uchwalona 20 lipca 2018 r. nowelizacja prawa zamówień publicznych przesunęła na 1 stycznia 2020 r. termin elektronizacji małych zamówień publicznych. Dotyczy ona wyłącznie zamówień poniżej tzw. progów UE. Pozostałe zamówienia, powyżej unijnych progów, będą podlegać obowiązkowi elektronizacji już od 18 października.
– Oznacza to, że już za nieco ponad dwa miesiące w postępowaniach, dla których przewidziany jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, komunikacja między zamawiającym a wykonawcą w postępowaniach będzie się odbywać przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. W szczególności chodzi o składanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oświadczeń, w tym oświadczenia na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Urząd Zamówień Publicznych informuje o tym w komunikatach na swojej stronie internetowej www.uzp.gov.pl. – wskazuje Krzysztof Fijołek, dyrektor Biura Organizacyjno-Finansowego UZP.
Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Urzędem Zamówień Publicznych wprowadza w życie projekt budowy platformy do zamówień publicznych. Platforma e-Zamówienia zostanie zintegrowana z portalami e-usług, których zadaniem będzie m.in. rejestracja użytkowników, obsługa komunikacji, a także usługa przesyłania na platformę e-Zamówienia ofert i wniosków. Portale e-usług będą zintegrowane z platformą e-Zamówienia.
Umowa na wykonanie projektu została zawarta wiosną 2018 r. Prace jeszcze trwają. Aby wesprzeć zamawiających w procesie elektronicznego udzielania zamówień o wartości powyżej progów UE, zdecydowano o podjęciu równoległych prac nad rozwiązaniem zastępczym. Od 18 października 2018 r. dla stron postępowania zamówień publicznych dostępny będzie miniportal. To rozwiązanie bazujące na istniejących już systemach, takich jak Biuletyn Zamówień Publicznych (BZP) oraz platforma ePUAP. Logowanie do miniportalu zamawiających zarejestrowanych w BZP będzie się odbywało za pośrednictwem kodów autoryzacji.
Narzędzie umożliwi szyfrowanie i zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem do ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przed upływem terminu otwarcia ofert. Narzędzia do przesyłania ofert i wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz komunikacji pomiędzy zamawiającymi i wykonawcami, z wykorzystaniem przeznaczonych do tego formularzy, będą dostępne na latformie ePUAP. Do szyfrowania i deszyfrowania ofert będzie służyła specjalna aplikacja.