Tarcza finansowa 2.0: firmy nadal czekają na pieniądze

Trzecia fala pandemii przyniosła zaostrzenie restrykcji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w wielu obszarach gospodarki. Tymczasem wielu przedsiębiorców wciąż nie może doczekać się wsparcia w ramach tzw. Tarczy Finansowej 2.0, która, co warto przypomnieć, miała stanowić zabezpieczenie płynności finansowej przedsiębiorstw oraz ochronę miejsc pracy związku z drugą falą pandemii koronawirusa, z jesieni ubiegłego roku.

Publikacja: 08.04.2021 10:01

Tarcza finansowa 2.0: firmy nadal czekają na pieniądze

Foto: Adobe Stock

Niewątpliwie wsparcie udzielone przedsiębiorcom zarówno w ramach pierwszej, jak i drugiej edycji programu Tarczy Finansowej miało znaczący wpływ na to, że poziom bezrobocia wciąż pozostaje na niskim poziomie oraz, że wzrost liczby upadłości firm w 2020 r. był istotnie niższy w stosunku do pesymistycznych prognoz z początku pandemii

Program Tarczy Finansowej nie wszystkim przedsiębiorcom kojarzył się jednak będzie z wymierną pomocą w trudnym okresie pandemii. Program ten, to również historia wielu decyzji odmownych, w wyniku których wielu przedsiębiorców zmuszonych jest stanąć przed dramatycznym dylematem, który sprowadza się do pytania o sens dalszego prowadzenia działalności. Paradoksalnie w wielu przypadkach sytuację komplikuje fakt uprzedniego otrzymania wsparcia w ramach Tarczy Finansowej 1.0, z czym wiąże się konieczność utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia. W przypadku wielu przedsiębiorców, brak uzyskania wsparcia w ramach Tarczy Finansowej 2.0 skutkować będzie nie tylko brakiem uzyskania środków niezbędnych na kontynuowanie działalności, ale także koniecznością zwrotu znaczącej części subwencji utrzymanej w ramach pierwszej edycji programu.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki