Reklama
Rozwiń

Szef może zakazać noszenia w pracy chusty, krzyżyka lub tęczowej flagi - wyrok TSUE

Pracodawca może zakazać noszenia w miejscu pracy jakiejkolwiek widocznej formy wyrażania przekonań politycznych, światopoglądowych lub religijnych, jeśli chce prezentować klientom neutralny wizerunek lub zapobiegać konfliktom społecznym - orzekł Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Publikacja: 15.07.2021 11:21

Szef może zakazać noszenia w pracy chusty, krzyżyka lub tęczowej flagi - wyrok TSUE

Foto: Adobe Stock

Ten warunek, jak twierdzi TSUE, musi odpowiadać „faktycznej potrzebie pracodawcy", a przy godzeniu wchodzących tu w grę praw i interesów sądy krajowe mogą uwzględniać specyficzny kontekst swego państwa członkowskiego, a w szczególności bardziej korzystne przepisy krajowe w zakresie ochrony wolności wyznania.

Trybunał odpowiedział na pytania prejudycjalne sądu pracy w Hamburgu oraz federalnego sądu pracy w Niemczech. IX i MJ, były zatrudnione w niemieckich spółkach, pierwsza jako pielęgniarka–specjalistka w zakresie opieki długoterminowej, a druga jako doradca ds. sprzedaży i kasjerka. Zgodnie z zasadami swojej religii, w miejscach pracy obie nosiły chustę islamską. Pracodawcy zażądali od nich zaprzestania noszenia tych chust argumentując, ze nie można tego pogodzić z prowadzoną polityką neutralności politycznej, światopoglądowej i religijnej prowadzonej wobec rodziców, dzieci i osób trzecich. Obie kobiety odmówiły. Pierwsza została za to zawieszona w obowiązkach, a druga najpierw przeniesiona na inne stanowisko, a następnie odesłana do wykonywania pracy w domu. Potem miała  stawić się  w miejscu pracy, ale bez rzucających się w oczy symboli o dużym rozmiarze, wyrażających jakiekolwiek przekonania religijne, polityczne czy światopoglądowe.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Prawo w firmie
Co obejmie deregulacja? Zespół Brzoski może wrócić do gotowych projektów
Prawo w firmie
Zlikwidują Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców? Jest oświadczenie
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo w firmie
Rząd wytoczy groźną broń przeciw szarej strefie. Dotknie rynku odzieży, obuwia i betonu
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń