Aktualizacja: 31.01.2018 06:02 Publikacja: 30.01.2018 17:58
Foto: Adobe Stock
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy już w marcu ma przedstawić projekt dwóch nowych kodeksów pracy. Pierwszy będzie dotyczyć praw pracowników, drugi uprawnień związków zawodowych.
– Rozumiem pracodawców, którzy pod rządami obecnego kodeksu pracy chętnie zatrudniają na zlecenie. W obowiązujących przepisach brakuje bowiem regulacji, która pozwoliłaby im się nie bać zatrudniania na etatach – mówi prof. Arkadiusz Sobczyk, szef zespołu ekspertów komisji pracujących nad projektem.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Zła data rozpoczęcia pracy, zbyt wiele danych osobowych czy wpisywanie opinii na temat pracownika – to tylko niektóre błędy popełniane w świadectwach pracy. Jak ich uniknąć?
Zwolnienie dyscyplinarne to sposób rozwiązania umowy o pracę, który pracodawca może zastosować tylko w przypadkach ściśle określonych w Kodeksie pracy. Ten tryb zakończenia współpracy ma dla pracownika wiele negatywnych konsekwencji.
Kary za niepodjęcie rokowań przez pracodawcę zostaną złagodzone. Będzie można też wciąż zawierać układy na czas nieokreślony.
Rodzice hospitalizowanych noworodków, którzy przebywają obecnie na urlopie macierzyńskim, będą mogli złożyć wniosek o dodatkowy urlop. Jakie warunki muszą spełnić?
W przypadku odpowiedzialności cywilnej rachunki za naruszanie przepisów pokrywa firma, ale grzywnę za wykroczenie sprawca płaci z własnych środków.
Korzystanie z nowych technologii pozwala usprawnić obieg dokumentów związanych z zatrudnieniem. Czy własnoręczny podpis elektroniczny na tablecie wystarcza do podpisania umowy o pracę?
Pracodawcy nie muszą kierować na badania wstępne pracowników, którzy dostarczą ważne orzeczenie lekarskie z poprzedniego miejsca pracy. Czy zawsze?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas