Aktualizacja: 26.01.2018 01:00 Publikacja: 26.01.2018 01:00
Foto: 123RF
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło w kwietniu zeszłego roku projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, którego celem jest wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym. Implementacja aktu prawnego w ocenie ministerstwa wymaga przyjęcia nowej, całościowej regulacji zasad zbiorowego zarządu i w konsekwencji doprowadzi do uchylenia rozdziałów 12 oraz 12 [1] w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które dotychczas regulowały zasady funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania oraz Komisji Prawa Autorskiego. Warto podkreślić, że dyrektywa unijna weszła w życie 9 kwietnia 2014 r., a państwa członkowskie zobowiązane były wprowadzić w życie przepisy niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 10 kwietnia 2016 r. Wprawdzie materia zbiorowego zarządu prawami autorskimi jest szczególnie skomplikowana, jednak od terminu na wdrożenie dyrektywy minęły już prawie 2 lata, a projekt ustawy przed kilkoma dniami został dopiero skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas