Prawa autorskie: nadzór ministra kultury nad zbiorowym zarządzaniem

Dyrektywa unijna oferuje swobodę państwom członkowskim w zakresie działania systemu nadzoru nad organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Publikacja: 26.01.2018 01:00

Prawa autorskie: nadzór ministra kultury nad zbiorowym zarządzaniem

Foto: 123RF

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło w kwietniu zeszłego roku projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, którego celem jest wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym. Implementacja aktu prawnego w ocenie ministerstwa wymaga przyjęcia nowej, całościowej regulacji zasad zbiorowego zarządu i w konsekwencji doprowadzi do uchylenia rozdziałów 12 oraz 12 [1] w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które dotychczas regulowały zasady funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania oraz Komisji Prawa Autorskiego. Warto podkreślić, że dyrektywa unijna weszła w życie 9 kwietnia 2014 r., a państwa członkowskie zobowiązane były wprowadzić w życie przepisy niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 10 kwietnia 2016 r. Wprawdzie materia zbiorowego zarządu prawami autorskimi jest szczególnie skomplikowana, jednak od terminu na wdrożenie dyrektywy minęły już prawie 2 lata, a projekt ustawy przed kilkoma dniami został dopiero skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne