Aktualizacja: 22.06.2017 07:00 Publikacja: 22.06.2017 07:00
Foto: 123RF
Zachowanie jednomiesięcznego terminu, w ciągu którego pracodawca może zastosować dyscyplinarne zwolnienie z pracy, należy do istotnych przesłanek legalności rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 kodeksu pracy.
W praktyce niejednokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, w których skądinąd słuszna reakcja pracodawcy na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych była spóźniona i w efekcie skończyła się przegraną przed sądem pracy.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?
Pracownica, która dowiedziała się o ciąży po zakończeniu stosunku pracy, musi mieć rozsądny termin na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Co oznacza: rozsądny czas?
Lekarkę zwolniono z pracy za nielojalność, co wywołało falę protestów.
Firma musi zapłacić odszkodowanie pracownikowi, którego zwolniła dyscyplinarnie za udostępnienie w mediach społecznościowych postu promującego jej konkurenta – zdecydował sąd.
31 proc. spośród 525 ankietowanych pracodawców zamierza w najbliższych miesiącach zwiększyć zatrudnienie. To 3 pkt proc. więcej niż rok wcześniej, choć nieco mniej niż w dwóch ostatnich edycjach badani agencji zatrudnienia ManpowerGroup. Z 19 do 21 proc. wzrósł jednak odsetek pesymistów planujących redukcje.
Terytorialna służba wojskowa trwa od roku do sześciu lat, z możliwością przedłużenia. W tym czasie pracodawca nie może, co do zasady, rozwiązać umowy o pracę z żołnierzem.
Pracownikowi, który został zwolniony z powodu nagannych zachowań łamiących zasady współżycia społecznego, co do zasady nie uda się skutecznie powołać w sądzie na naruszanie tych zasad przez pracodawcę.
Krakowski sąd prawomocnie orzekł, że pracownik sklepu IKEA zwolniony za wpis o LGBT wróci do pracy. Wcześniej uniewinniona została już kierowniczka sklepu, oskarżona o rzekomą dyskryminację wyznaniową. Sprawa będzie miała finał w Sądzie Najwyższym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas