- Mam studenta, który ma przyjść do pracy od 1 kwietnia 2017 r. Czy mogę mu wypisać umowę zlecenie od 01.04.2017 r. do 31.12.2017 r.? Jego wynagrodzenie będzie wynosić 13 zł na godzinę, ma pracować w recepcji dwa razy w tygodniu po 12 godzin. Jak powinna wyglądać jego umowa zlecenie? Jak wystawić rachunek dla zleceniobiorcy? – pyta czytenik.
Kodeks cywilny ani inne przepisy nie ograniczają czasu, na jaki może zostać zawarta umowa zlecenia. Jak najbardziej może ona obejmować wskazany okres. Obecnie jednak musi to być połączone z wypłatą wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu.
Umowa powinna przede dookreślać zobowiązanie zleceniobiorcy. Przy tym należy pamiętać, aby nie tworzyło to podległości służbowej.
Może to brzmieć następująco:
„Zleceniodawca zleca a Zleceniobiorca zobowiązuje się do świadczenia usług ................
2. W ramach usług wskazanych w ust. 1 Zleceniobiorca wykonywać będzie w szczególności następujące czynności:
1) ................,
2) ................,
3) .................".
Doprecyzowane zadania
Uszczegółowienie w umowie zlecenia zakresu zobowiązania zleceniobiorcy – czyli po prostu wskazanie dokładnie tego, co ma robić w ramach umowy – nie pozwala przyjąć, że zleceniobiorca wykonuje polecenia zleceniodawcy. Natomiast bardzo ogólne określenie zobowiązania, wskazanie hasłowo jedynie na przedmiot tego zobowiązania, bez dookreślenia co, gdzie i kiedy zleceniobiorca ma wykonywać, może sugerować, że zleceniodawca wydaje mu polecenia w trakcie wykonywania umowy. Dopiero doszczegółowienie zobowiązania pozwalałoby bowiem na jego prawidłowe wykonanie.
Gdy zobowiązanie jest zarysowane w sposób bardzo ogólny, można zakładać, że skoro zleceniobiorca wykonuje konkretne czynności wchodzące w zakres danego pojęcia (sprzątanie, promocja itp.), ktoś wskazuje mu, co i kiedy ma robić. W takim przypadku w praktyce łatwo spotkać się z zarzutem, że zleceniodawca wykracza poza same wskazówki dotyczące sposobu wykonywania zlecenia i że de facto wydaje polecenia drugiej stronie >patrz ramka.
Inne postanowienia
W umowie należy się też odnieść do miejsca i uzgodnionego czasu jej wykonywania.
Konstruując umowę zlecenia należy ponadto pamiętać, że:
- nie może ona tworzyć „związku" charakterystycznego dla stosunku pracy, czyli przede wszystkim przewidywać świadczenia pracy pod kierownictwem zleceniodawcy, w miejscu i czasie jednostronnie przez niego wyznaczanym,
- w umowie powinien być przewidziany sposób potwierdzania liczby godzin realizacji usług (np. poprzez zapis na rachunku, przedstawienie zestawienia godzin realizacji usług w poszczególnych dniach),
- wynagrodzenie nie może być określone na poziomie niższym niż minimalna stawka godzinowa,
- w umowie zawartej na okres dłuższy niż miesiąc powinna być przewidziana częstotliwość płatności co najmniej raz na miesiąc.
W przypadku umowy zawieranej ze studentem dosyć istotne może być zawarcie w niej zobowiązania o niezwłocznym poinformowaniu o jakiejkolwiek zmianie jego sytuacji w zakresie „bycia studentem". Zlecenie zawarte z osobą studiującą, która nie ukończyła 26. roku życia, nie jest objęte składkami na ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast skreślenie z listy studentów skutkowałoby „wejściem" przychodów z tej umowy w składki. Dla zleceniodawcy taka informacja jest zatem niezmiernie istotna.
Według kodeksu cywilnego umowa może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym. Można to ograniczyć, wprowadzając do niej okres wypowiedzenia (np. dwutygodniowy), po upływie którego dopiero dojdzie do jej zakończenia.
Rachunek do zlecenia powinien zawierać należną kwotę naliczoną zgodnie z umową, stawkę podatku i powinien być podpisany przez zleceniobiorcę. Bywa, że rachunek wypełnia zleceniodawca w celu uniknięcia błędów w rozliczeniach, zaś zleceniobiorca podpisuje go jako wystawca. Rachunek powinien zawierać liczbę godzin realizacji usług objętych umową albo być uzupełniony takim zestawieniem.
Ostrzeżenie w orzecznictwie
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 15 października 1999 r. (I PKN 307/99, OSNP z 2001r., nr 7, poz. 214) uznał: rację ma powódka, że wykonywanie pracy w barze z istoty takiego zatrudnienia następuje z reguły na podstawie umowy o pracę. Cechą charakterystyczną tej umowy jest bowiem pozostawanie w dyspozycji pracodawcy i wykonywanie poleceń co do pracy, która ma być wykonywana. Umowa zlecenia z reguły określa rodzaj wykonywanych czynności i w zasadzie nie może polegać na pozostawaniu w dyspozycji zlecającego i wykonywaniu, stosownie do jego potrzeb, czynności zlecanych na bieżąco. W sposobie wykonywania zatrudnienia przez powódkę charakterystyczne było, że zgłaszała się do pracy, bez z góry określonych czynności, które miała wykonywać i dopiero pozostając w dyspozycji strony pozwanej wykonywała polecenia. W tym zakresie podporządkowanie nie miało zwykłych cech koordynacji wykonania z góry określonych czynności, lecz było typowym podporządkowaniem pracowniczym, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy i wykonuje wydane mu polecenia.