Zakaz ponownej kontroli podatkowej to fikcja

Ustawodawca wprowadził przepis zabraniający przeprowadzania kontroli w sprawie, która już wcześniej była nią objęta. Nie dał jednak przedsiębiorcom narzędzia, które pozwalałoby im ten zakaz wyegzekwować w praktyce.

Publikacja: 06.03.2017 06:00

Zakaz ponownej kontroli podatkowej to fikcja

Foto: 123 RF

Z początkiem 2017 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, będąca pierwszą częścią pakietu tzw. 100 zmian dla firm (dalej: Pakiet), mającego przyczynić się do realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do tych przepisów, nadrzędnym celem wprowadzanych rozwiązań jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce.

Jednym z komponentów Pakietu są zmiany z zakresie kontroli podatkowej, takie jak: zakaz przeprowadzenia ponownej kontroli podatkowej, gdy ma ona dotyczyć zakresu objętego uprzednio zakończoną kontrolą, możliwość wniesienia skargi do sądu na przewlekłe prowadzenie kontroli, wszczynanie kontroli po przeprowadzeniu analizy prawdopodobieństwa, ograniczenie możliwości wszczęcia postępowania podatkowego, gdy na skutek powtórnej kontroli danego okresu rozliczeniowego zostaną ujawnione wyłącznie nieprawidłowości co do stosowania stawki VAT oraz możliwość przeprowadzenia wspólnych kontroli przez różne organy na wniosek przedsiębiorcy. Z punktu widzenia przedsiębiorców najbardziej doniosłe znaczenie wydaje się mieć ta pierwsza zmiana, a więc zakaz przeprowadzania ponownej kontroli w zakresie objętym już zakończoną kontrolą.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki