Odstąpienie od wymierzenia kary to nie uniewinnienie

Jeśli pracownik popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalsze jego zatrudnianie, szef może go zwolnić w trybie dyscyplinarnym. Nie ma znaczenia, że sąd nie wymierzył mu kary.

Publikacja: 10.01.2017 05:50

Odstąpienie od wymierzenia kary to nie uniewinnienie

Foto: 123RF

- Sąd odstąpił od wymierzenia kary mojemu pracownikowi, który podrobił dokumentację magazynową. Po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie karnej, wręczyłem mu dyscyplinarkę, powołując się na fakt popełnienia przez niego przestępstwa, które uniemożliwia kontynuację stosunku pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku magazyniera. Do jego zadań należało bowiem prawidłowe wypełnianie tej dokumentacji. Pracownik nie zgodził się z tą decyzją i odwołał do sądu pracy, żądając odszkodowania. W uzasadnieniu pozwu podał, że nie został skazany prawomocnym wyrokiem (ale nie załączył odpisu wyroku). Wskazał, że nie miałem prawa zwolnić go dyscyplinarnie. Czy postąpiłem zgodnie z prawem? Jakie argumenty mam podnieść w procesie, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki