Reklama
Rozwiń

Płatność wekslem - piśmiennictwo cz. I

Weksel jest papierem wartościowym posiadającym części składowe ściśle przez prawo wekslowe przypisane, w którym wystawca dokumentu albo sam przyrzeka zapłatę oznaczonej sumy pieniężnej, albo poleca zapłatę osobie trzeciej, przyjmując bezwarunkową odpowiedzialność za zapłatę i poddając się wszelkim rygorom prawa wekslowego (I. Różański, Podręcznik prawa wekslowego wraz ze wzorami weksli, Warszawa 1957, str. 19).

Publikacja: 23.01.2021 16:31

Płatność wekslem - piśmiennictwo cz. I

Foto: Fotorzepa, Michał Sadowski

Wierzyciel jest właścicielem dokumentu i osobą uprawnioną do żądania od dłużnika spełnienia świadczenia wskazanego w wekslu. Posiadacz weksla jest zobowiązany do jego przedstawienia dłużnikowi i do zwrotu dokumentu po wykonaniu zobowiązania. Nadanie wekslowi charakteru papieru wartościowego chroni interesy wierzyciela i dłużnika, a zarazem ułatwia zaciąganie zobowiązań w obrocie gospodarczym.

Weksel zawiera ustawowe (art. 101 Prawa wekslowego) elementy weksla własnego. Do elementów ustawowych weksla własnego należą:

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego