Spór pracownika z pracodawcą w sądzie: kiedy można zgłosić nowe dowody

W postępowaniu apelacyjnym pracodawca może przeciwko zatrudnionemu zgłosić nowe dowody, czyli takie, które nie istniały wcześniej lub o których nie wiedział podczas rozprawy przed sądem rejonowym.

Publikacja: 18.10.2016 02:00

Spór pracownika z pracodawcą w sądzie: kiedy można zgłosić nowe dowody

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Firma przegrała z pracownikiem proces o odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie go w trybie dyscyplinarnym. Zarzucała mu, że przekazał konkurentowi tajemnice handlowe. Dopiero po wydaniu wyroku w pierwszej instancji informatycy znaleźli w laptopie pracownika dowody na to, że faktycznie miał kontakty z konkurencyjną spółką. Czy taki dowód można zgłosić po raz pierwszy dopiero w apelacji? – pyta czytelnik.

Tak. Pracodawca może wnioskować o dopuszczenie takiego dowodu, ale nie ma pewności, czy sąd go uwzględni. Materiał dowodowy powinien być bowiem skoncentrowany w postępowaniu pierwszoinstancyjnym. Sąd drugiej instancji może natomiast pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać przed sądem rejonowym, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później. Sąd odwoławczy będzie musiał dopuścić dowód tylko wtedy, gdy firmie uda się wykazać, że najwcześniejszym możliwym terminem złożenia dowodu z danych odkrytych w komputerze etatowca był etap postępowania apelacyjnego (czyli już po wydaniu wyroku przez sąd rejonowy). To przesądza o tym, że nie było możliwości przedstawienia tego dowodu w I instancji. Zgłaszając nowe dowody dopiero w postępowaniu apelacyjnym, wnioskujący musi szczegółowo uzasadnić, dlaczego nie mógł ich przedstawić przed sądem I instancji lub podać, że potrzeba powołania się na nie wynikła później.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama