Aktualizacja: 18.10.2016 02:00 Publikacja: 18.10.2016 02:00
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak
Firma przegrała z pracownikiem proces o odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie go w trybie dyscyplinarnym. Zarzucała mu, że przekazał konkurentowi tajemnice handlowe. Dopiero po wydaniu wyroku w pierwszej instancji informatycy znaleźli w laptopie pracownika dowody na to, że faktycznie miał kontakty z konkurencyjną spółką. Czy taki dowód można zgłosić po raz pierwszy dopiero w apelacji? – pyta czytelnik.
Tak. Pracodawca może wnioskować o dopuszczenie takiego dowodu, ale nie ma pewności, czy sąd go uwzględni. Materiał dowodowy powinien być bowiem skoncentrowany w postępowaniu pierwszoinstancyjnym. Sąd drugiej instancji może natomiast pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać przed sądem rejonowym, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później. Sąd odwoławczy będzie musiał dopuścić dowód tylko wtedy, gdy firmie uda się wykazać, że najwcześniejszym możliwym terminem złożenia dowodu z danych odkrytych w komputerze etatowca był etap postępowania apelacyjnego (czyli już po wydaniu wyroku przez sąd rejonowy). To przesądza o tym, że nie było możliwości przedstawienia tego dowodu w I instancji. Zgłaszając nowe dowody dopiero w postępowaniu apelacyjnym, wnioskujący musi szczegółowo uzasadnić, dlaczego nie mógł ich przedstawić przed sądem I instancji lub podać, że potrzeba powołania się na nie wynikła później.
Związki zawodowe najwięcej członków pozyskują w pierwszym roku od utworzenia zakładowej organizacji związkowej....
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Polski bank z wyróżnieniem w kategorii Metaverse. Międzynarodowe jury doceniło innowacyjną kampanię Pekao dla młodych klientów.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas