Aktualizacja: 08.09.2016 07:16 Publikacja: 08.09.2016 07:16
Foto: www.sxc.hu
Przed udzieleniem zezwolenia na pobyt czasowy i pracę cudzoziemca pracodawca nie będzie musiał zawierać z nim umowy o pracę. Taką zmianę przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami cudzoziemiec może rozpocząć legalne wykonywanie w Polsce pracy dopiero po uzyskaniu zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jego udzielenie jest jednak uzależnione od przedstawienia przez obcokrajowca umowy będącej podstawą wykonywania pracy, określającej m.in. termin rozpoczęcia zatrudnienia. Cudzoziemcy przedstawiają więc umowę wskazującą przyszłą, hipotetyczną datę. Nie ma jednak możliwości wskazania, kiedy dokładnie zakończy się postępowanie w sprawie udzielenia zezwolenia. Cudzoziemcy przedstawiają więc kolejne aneksy do umów wskazujące nowe terminy rozpoczęcia pracy. Wymóg jest bardzo uciążliwy zarówno dla obcokrajowców, jak i dla ich pracodawców.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Jeżeli pracownik przedstawi dowody na pracę w nadgodzinach i bez urlopu, to na pracodawcy może spoczywać ciężar udowodnienia, że wypłacił zatrudnionemu wynagrodzenie w prawidłowej wysokości.
Ułatwianie nielegalnego pobytu na terytorium Polski jest przestępstwem.
Posłowie pracują nad zmianami dotyczącymi zatrudnienia cudzoziemców, modyfikacjami związanymi z wydawaniem wiz studenckich oraz przepisami mającymi zachęcić obcokrajowców o wysokich kwalifikacjach do przyjazdu do Polski.
Szef powinien sprawdzić uprawnienia pracownika w Centralnej Ewidencji Kierowców. Dopuszczając do pracy osobę bez prawa jazdy, naraża się na konsekwencje. Jakie?
Równie istotne, jak gromadzenie i prowadzenie dokumentacji pracowniczej, jest przechowywanie materiałów dotyczących byłych zatrudnionych. I to w odpowiedni sposób oraz przez z góry określony czas. Inaczej pracodawcę mogą spotkać dotkliwe konsekwencje.
Na wniosek pracownika firma powinna mu wydać kopie dotyczących go dokumentów. W jakim terminie i formie trzeba to zrobić? Jak postąpić, gdy teczka zaginęła lub uległa zniszczeniu?
• Okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT. Problemy z rozliczeniem • Czy można wrzucić w koszty benefity dla samozatrudnionych? • Co z integracją kas fiskalnych z terminalami płatniczymi? • Czy ryczałt wypłacany za pracę zdalną trzeba oskładkować? • Czy rząd zapomniał o preferencjach w opłacaniu ZUS? • Na PUE/eZUS informacja dla płatników o stanie konta • Cudzoziemcy tylko na etacie? Jest nowa wersja rządowego projektu • Kto się obawia przepisów o maksymalnej temperaturze w miejscu pracy? • Ważne terminy na ten tydzień
Choć e-teczki pracownicze można prowadzić już od pięciu lat, wielu pracodawców wciąż się na to nie zdecydowało. Jakie problemy widzą w prowadzeniu akt w formie elektronicznej i czy słusznie się ich obawiają?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas