Aktualizacja: 19.08.2016 14:26 Publikacja: 19.08.2016 07:56
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Związkowcy z „Solidarności" w całej Polsce do końca sierpnia zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ograniczającym prawo do handlu. Budzi on jednak spore wątpliwości ekspertów.
Zdaniem Bartłomieja Bigi, eksperta z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. ekonomicznej analizy prawa, proponowana przez związkowców zmiana spowoduje bolesny szok dla tej branży, który może się skończyć zwolnieniem nawet 100 tys. osób.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Tam, gdzie przekroczony został próg dopuszczalnego hałasu, firma powinna zapewnić pracownikom ochronniki słuchu – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma redukować biurokrację w różnych obszarach. Rząd nie odebrał jednak fiskusowi narzędzia pozwalającego na nękanie podatników oskarżeniami o rzekome przestępstwa i wydłużaniem terminu dochodzenia danin.
Podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem skarbówki warto zachować ostrożność i powściągliwość. Nieprecyzyjne wypowiedzi mogą zostać zinterpretowane w sposób, który wpłynie na dalszy przebieg sprawy i mieć daleko idące konsekwencje.
W przypadku odpowiedzialności cywilnej rachunki za naruszanie przepisów pokrywa firma, ale grzywnę za wykroczenie sprawca płaci z własnych środków.
Kontroler udaje klienta i nakłada mandat za brak paragonu z kasy fiskalnej – takich akcji jest coraz więcej. I skarbówka coraz więcej na nich zarabia. Eksperci przyznają, że to dobry sposób na zwalczanie nadużyć.
Inspekcja pracy zapowiada, że w tym roku ze szczególną uwagą przyjrzy się, czy outsourcing nie służy obchodzeniu przepisów o pracy tymczasowej, realizacji zapotrzebowania przedsiębiorcy na własny personel lub nielegalnemu zatrudnianiu cudzoziemców.
W sytuacjach patologicznych inspektor przekształci umowy cywilnoprawne w umowy o pracę. Propozycje zmian w KPO budzą wątpliwości firm.
Skrócenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni i likwidacja innych przeszkód w działalności gospodarczej to istota projektu deregulacyjnego dla biznesu. Wkrótce ma trafić na obrady rządu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas