Aktualizacja: 09.08.2016 18:22 Publikacja: 09.08.2016 18:18
Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek
Trwa ofensywa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który zaskakuje kolejnych przedsiębiorców zatrudniających niepełnosprawnych pracowników wezwaniem do zwrotu dotacji do ich wynagrodzeń.
Powód do tego jest absurdalny, ale konsekwencje bardzo dotkliwe. Jedna z firm musiała ostatnio złożyć korektę rozliczeń za ostatnie lata, bo w czasie kontroli ZUS stwierdził, że firma źle rozliczyła składki za pracownika, który z opóźnieniem doniósł zwolnienie lekarskie. Dopłata składki wyniosła 2 zł 45 gr, teraz PFRON domaga się zwrotu 350 tys. zł dotacji do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Niektóre firmy mają do zwrotu milion i więcej złotych.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Przedsiębiorcy krytykują przede wszystkim sposób procedowania propozycji wprowadzenia wolnej Wigilii – szybki i z pominięciem rzetelnych analiz ekonomicznych.
Podejmowanie działań odwetowych wobec sygnalisty oraz ujawnienie jego tożsamości ustawa traktuje jako przestępstwo powszechne. Odpowiedzialność za jego popełnienie może ponieść każdy, niezależnie od tego jaką funkcję pełni w organizacji.
Romanse w pracy mogą szkodzić pracodawcy. Jak jednak śpiewała Eleni, na miłość nie ma rady. Trudno z uczuciami walczyć czy ich zabronić. Jakie możliwości ma zatem pracodawca?
Kodeks pracy przewiduje, że po urodzeniu martwego dziecka matka ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. W praktyce większość matek nie może jednak z niego skorzystać.
Obowiązek wydawania profilaktycznych posiłków osobom pracującym na zewnątrz trwa od 1 listopada do 31 marca kolejnego roku. Ale czy jest tak również odnośnie zapewnienia im możliwości ogrzania się?
Ustawa o ochronie sygnalistów zobowiązuje do współpracy ze związkami zawodowymi. Co konkretnie firma musi ustalić z partnerem społecznym, z kim dokładnie, jak i kiedy? Jakie wymogi formalne trzeba spełnić? Co się stanie, jeśli firma nie zrealizuje ustawowych obowiązków?
Związek pracowników, szczególnie pozostających ze sobą w zależności służbowej, może generować dla firmy dużo ryzyk. Czy pracodawca może zakazać nawiązywania miłosnych relacji? Czy może wprowadzić regulacje na wypadek takich sytuacji?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas