Konstrukcja programów unijnych, zarówno tych ogólnokrajowych, jak i regionalnych, ma zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w badania przemysłowe i prace rozwojowe oraz samodzielne wdrażanie nowych technologii. To na takie projekty zarezerwowano bowiem najwięcej środków. Nawet, jeżeli prowadzenie działalności B+R nie jest obowiązkowym elementem projektu, to zwykle jest dodatkowo punktowane. W praktyce oznacza to większe szanse na zdobycie unijnej dotacji.
Ze skutecznym prowadzeniem badań i prac rozwojowych, wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań ściśle wiąże się kwestia nowych procesów, technologii, produktów, usług, wzorów użytkowych i/lub przemysłowych. Bardzo ważną kwestią pozostaje ich właściwa ochrona. I właśnie w celu zwiększenia liczby postępowań związanych z ubieganiem się o stosowną ochronę własności intelektualnej lub realizację praw wynikających z takiej ochrony (np. gdy firma uważa, że ktoś naruszył jej patent) istnieją instrumenty finansowe, które mają zmniejszyć dla przedsiębiorcy koszty wynikające z prowadzenia takich działań.
Inteligentny rozwój
Jeden z takich instrumentów kryje się pod numerem 2.3.4 „Ochrona własności przemysłowej", czyli jednym z działań programu „Inteligentny rozwój". Jest ono adresowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które dysponują prawami do własności przemysłowej i chciałyby ubiegać się o ochronę tego prawa, albo już ją posiadają i stoją przed koniecznością jej wyegzekwowania.
O działaniu 2.3.4 można powiedzieć, że jest działaniem dwutorowym. Z jednej bowiem strony przewiduje dofinansowanie dla projektów dotyczących uzyskania prawa ochrony własności przemysłowej (tj.: patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych) z możliwością wsparcia przygotowania procesu komercjalizacji przedmiotu zgłoszenia poprzez zakup usługi doradczej. Z drugiej strony zgłaszane mogą być inicjatywy związane z realizacją ochrony prawa własności przemysłowej, gdy wnioskodawca we wszczętym postępowaniu występuje w roli podmiotu broniącego posiadanych praw, a postępowanie dotyczy unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub stwierdzenia wygaśnięcia tych praw.
Koszty kwalifikowane
W obu przypadkach, zgodnie ze szczegółowym opisem programu „Inteligentny rozwój" przedsiębiorcy muszą się zmieścić w widełkach 10 tys. zł – 1 mln zł. Ta pierwsza kwota to bowiem minimalna wartość kosztów kwalifikowanych, druga jest kwotą maksymalną. Niezależnie od rodzaju projektu (uzyskanie czy realizacja praw) maksymalna intensywność wsparcia wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych.
Przykładowo dla projektu związanego z ubieganiem się o ochronę koszty te obejmują uzasadnione wydatki na uzyskanie i legalizację patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych tj.:
- opłaty urzędowe związane z uzyskaniem patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub praw z rejestracji wzoru przemysłowego,
- pokrycie kosztów usług zawodowego pełnomocnika obejmujące przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego oraz reprezentację przed organem ochrony własności przemysłowej,
- pokrycie kosztów tłumaczenia, w tym tłumaczenia przysięgłego, dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia wynalazku lub wzoru oraz prowadzenia postępowania przed właściwym krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym organem ochrony własności przemysłowej.
Dodatkowo w budżecie takiego projektu mogą się znaleźć wydatki na zakup specjalistycznych usług doradczych związanych z przygotowaniem do procesu komercjalizacji przedmiotu zgłoszenia.
Za realizację omawianego działania odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. To do tej instytucji należy zatem kierować wnioski o dofinansowanie, a można to robić w ramach trwającego konkursu, który przewiduje nabór aplikacji od 18 lipca do 20 stycznia 2017 r. Przy tym konkurs podzielony jest na etapy. Etap obejmuje nabór wniosków w danym miesiącu kalendarzowym, ich ocenę oraz opublikowanie listy ocenionych projektów zawierającą przyznane oceny z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania.
Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wzory dokumentów oraz kryteria wyboru projektów można znaleźć na stronie www.parp.gov.pl