Aktualizacja: 05.07.2016 02:00 Publikacja: 05.07.2016 02:00
Foto: 123RF
Zatrudniamy na umowę o pracę osobę, która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. To pierwszy pracownik z takim orzeczeniem w naszej firmie. Chce on skorzystać z dnia wolnego na specjalistyczne badania lekarskie. W jaki sposób udzielić mu takiego zwolnienia? Czy wstawić w grafik badania specjalistyczne? – pyta czytelnik.
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Tak wynika z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa). Skoro pracownik czytelnika ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, to przysługuje mu takie uprawnienie.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Brak wysłania pracownika na badania lekarskie nie stanowi automatycznego uszczerbku na jego zdrowiu. A tylko taki uszczerbek mógłby go uprawniać do odszkodowania.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP, pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków.
Posłowie zdecydowali w piątek, że projekt projekt Lewicy wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy, trafi do sejmowych komisji. Przed głosowaniem odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli niemal wszystkich klubów.
Listopad to miesiąc zdrowia psychicznego. Jak pracodawcy mogą zadbać w tym kontekście o własnych pracowników? Czy wolno pobłażać osobie z zaburzeniami psychicznymi? Czy takie zaburzenia lub przyjmowanie leków mogą uzasadniać rozwiązanie umowy?
Obowiązujące regulacje nie zabraniają wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników wykonujących pracę zdalnie. Aby taką kontrolę przeprowadzić, trzeba się jednak trzymać określonych zasad.
Rząd planuje dopuścić możliwość przebywania na zwolnieniu lekarskim u jednego pracodawcy i pracy w tym samym czasie w innym miejscu.
Od stycznia 2025 roku medycyna pracy ma zostać rozszerzona między innymi o cytologię, mammografię czy badanie poziomu cholesterolu - donosi radio RMF FM.
Dni wolne na poszukiwanie pracy nie mają charakteru urlopu wypoczynkowego. Jest to jeden z rodzajów zwolnień celowych. Nie każdy rozstający się z firmą może z niego skorzystać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas