Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na mieszkanie wynajęte przez po to, aby mieć blisko do kontrahentów. Skarbówka nie ma nic przeciwko. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (0114-KDIP2-1.4011. 267.2022.3.KW).

O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się doradztwem technicznym. Obecnie najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej ponad 100 km od jego miejsca zamieszkania. Musi w niej przebywać przez kilka dni w tygodniu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że przebywa w nim tylko wtedy, gdy wykonuje prace u klientów. Nie zamierza przenosić się do niego na stałe. Czy może zaliczyć wydatki na wynajem lokalu do podatkowych kosztów swojej firmy? Twierdzi, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest w stanie dojeżdżać codziennie z miejsca zamieszkania do klientów, więc był zmuszony zapewnić sobie lokum, w którym może przenocować. Argumentuje, że z ekonomicznego punktu widzenia wynajem mieszkania jest rozwiązaniem tańszym niż opłacanie noclegów w hotelu. Skarbówka potwierdziła, że wydatki na wynajem mieszkania mogą być podatkowym kosztem.

Podobnie było w sprawie informatyka. Nawiązał współpracę z kontrahentem, który ma siedzibę w mieście oddalonym o 140 kilometrów. Musi często u niego przebywać, ponieważ wykonywane zajęcia wymagają bezpośredniego kontaktu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że jest to zdecydowanie tańszy wariant niż korzystanie z hoteli czy ciągłe dojazdy.

Wydatki na wynajęcie lokalu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 stycznia 2022 r., 0115-KDIT1.4011.787. 2021.1.MN).

Skarbówka wydając interpretacje za każdym razem podkreśla jednak, że przedsiębiorca musi mieć dowody potwierdzające, iż w miejscowości, w której wynajmuje mieszkanie, faktycznie wykonuje firmowe usługi.

Podstawa prawna:

- art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1128 ze zm.)