Aktualizacja: 22.11.2024 01:37 Publikacja: 06.06.2022 12:50
Foto: Adobe Stock
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na mieszkanie wynajęte przez po to, aby mieć blisko do kontrahentów. Skarbówka nie ma nic przeciwko. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 maja 2022 r. (0114-KDIP2-1.4011. 267.2022.3.KW).
O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się doradztwem technicznym. Obecnie najwięcej zleceń ma w miejscowości oddalonej ponad 100 km od jego miejsca zamieszkania. Musi w niej przebywać przez kilka dni w tygodniu. Dlatego wynajął mieszkanie. Podkreśla, że przebywa w nim tylko wtedy, gdy wykonuje prace u klientów. Nie zamierza przenosić się do niego na stałe. Czy może zaliczyć wydatki na wynajem lokalu do podatkowych kosztów swojej firmy? Twierdzi, że są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie jest w stanie dojeżdżać codziennie z miejsca zamieszkania do klientów, więc był zmuszony zapewnić sobie lokum, w którym może przenocować. Argumentuje, że z ekonomicznego punktu widzenia wynajem mieszkania jest rozwiązaniem tańszym niż opłacanie noclegów w hotelu. Skarbówka potwierdziła, że wydatki na wynajem mieszkania mogą być podatkowym kosztem.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wprost z prawa, lecz z tzw. należytej staranności.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zamawianie nieprawdziwych recenzji w sieci jest niezgodne z prawem. Ale czy da podatkowe korzyści?
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Ministerstwo Zdrowia planuje wycofanie ze sprzedaży w Polsce saszetek nikotynowych. Wcześniej resort finansów przedstawił propozycję opodatkowania woreczków akcyzą. Przewidywane wpływy z tego tytułu w kolejnych 3 latach oszacowano na 172 mln zł.
Proponowane przez rząd zmiany w składce zdrowotnej na 2026 r. są niekorzystne dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się ryczałtem i mają wysokie przychody. Może na nich stracić 131 tys. firm.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas