#RZECZoPRAWIE - Waldemar Gujski: dlaczego pracodawcy zwalniają przed długim weekendem

Termin siedmiu dni na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy od pracę krzywdzi pracowników - uważa mec. Waldemar Gujski, gość programu #RZECZoPRAWIE

Aktualizacja: 27.05.2016 17:52 Publikacja: 27.05.2016 15:59

Waldemar Gujski

Waldemar Gujski

Foto: tvrp

Z Waldemarem Gujskim, adwokatem, partnerem w kancelarii Gujski Zdebiak, Mateusz Rzemek rozmawiał o zwolnieniach wręczanych przed długim weekendem i postulatach zmian w prawie.

Według mec. Gujskiego pracodawcy wręczają pracownikom wypowiedzenia przed długimi weekendami, żeby utrudnić im odwołanie do sądu. Pracownik ma 7 dni na złożenie takie odwołania, jeśli dostanie wypowiedzenie przed wolnymi dniami, faktyczny czas na złożenie pozwu ulegnie znaczącemu skróceniu, bo z siedmiu dni wypadają cztery. Moim zdaniem państwo powinno zmienić przepisy w tym względzie, bo krzywdzą one pracowników. Nie ma uzasadnienia, by zostawić w przepisach termin 7-dniowy skoro termin pierwszej rozprawy i tak wypada nie wcześniej niż po pół roku od przyjęcia pozwu. Postuluję wprowadzenie terminu 14 dni, tyle samo, co przy dyscyplinarce. Choć np. we Włoszech pracownik ma aż dwa miesiące na odwołanie od wadliwego wypowiedzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?