Ci, którzy zdecydują się na zmianę, rozliczą według skali tylko drugą połowę roku (za pierwszą złożą PIT-28, za drugą PIT-36). Jeśli więc nawet mają wysokie dochody (do 20 tys. zł miesięcznie), nie wejdą w drugi próg skali, gdzie jest już 32-proc. stawka PIT.
Na ryczałcie podatek liczymy od przychodu (bez kwoty wolnej). Stawki zależą od tego, co robimy, np. lekarz płaci 14 proc., a właściciel firmy reklamowej 15 proc.
Może się okazać, że wedle kalkulacji z początku roku ze stawką PIT 17 proc. korzystniejszy dla przedsiębiorcy był ryczałt. A teraz, po obniżce PIT do 12 proc., symulacja się zmienia na korzyść skali.
– Wielu przedsiębiorców może na tym zyskać nawet kilka tysięcy zł – mówi "Rzeczpospolitej" Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.
Czytaj więcej:
W obliczeniach trzeba uwzględnić koszty biznesu. Na ryczałcie ich nie odliczamy. Przejście na skalę powoduje, że mamy taką możliwość w drugiej połowie roku. I zapłacimy podatek od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty). – Przejście na skalę może dać dodatkowe korzyści tym, którzy w najbliższych miesiącach chcą zainwestować w firmę, np. kupić komputer czy wziąć w leasing samochód. Na ryczałcie tych wydatków nie wykorzystają – podkreśla Piotr Juszczyk.
Nie można jednak zapominać o tym, że przejście z ryczałtu na skalę oznacza inną kwotę składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali liczą ją od dochodu. Wynosi 9 proc. U ryczałtowców wysokość składki zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy). – Trzeba sprawdzić, czy kwot, które zyskamy na niższym PIT, nie stracimy na wpłatach do ZUS – przestrzega Tomasz Wilk.
I jeszcze jedna ważna sprawa: podatkowe ulgi, które uzależnione są od formy opodatkowania. Przykładowo, na skali można pomniejszyć PIT o odpis na każde dziecko. Na ryczałcie nie ma takiej możliwości. Inny przykład: ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu. Na skali ta preferencja nie przysługuje.
Zmiana ryczałtu na skalę w połowie roku nie daje prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem (wyjątek mamy tylko wtedy, gdy PIT-28 jest zerowy).
Czytaj więcej: