Reklama
Rozwiń

Kiedy straty w towarach są podatkowym kosztem dla firmy

Jeśli straty nie są skutkiem zaniedbań przedsiębiorcy, może je rozliczyć w podatkowych kosztach. Przykład? Spółka może odliczyć od przychodu ubytki w paliwie powstałe wskutek wysokich bądź niskich temperatur.

Publikacja: 16.09.2022 15:21

Kiedy straty w towarach są podatkowym kosztem dla firmy

Foto: Adobe Stock

mat

Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.442.2022.1.AP), o którą wystąpiła spółka zajmująca się sprzedażą paliw. Przy ich magazynowaniu bądź transporcie powstają ubytki. Spowodowane są chociażby różnicami temperaturowymi, zwłaszcza latem bądź zimą.  Powoduje to, że czasami ilość wlewana z cysterny do zbiornika magazynowego udokumentowana dowodem wydania odbiega od ilości na zawartej na fakturze sprzedaży.

Co na to skarbówka? Przypomniała, że straty w towarach wolno rozliczyć w kosztach, jeśli są spełnione dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, nie mogą być skutkiem zaniedbań przedsiębiorcy. Rozliczenie w kosztach jest uzasadnione tylko wtedy, gdy strata powstała wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji