Aktualizacja: 16.03.2025 00:58 Publikacja: 16.09.2022 15:21
Foto: Adobe Stock
Potwierdza to interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 września 2022 r. (nr 0111-KDIB2-1.4010.442.2022.1.AP), o którą wystąpiła spółka zajmująca się sprzedażą paliw. Przy ich magazynowaniu bądź transporcie powstają ubytki. Spowodowane są chociażby różnicami temperaturowymi, zwłaszcza latem bądź zimą. Powoduje to, że czasami ilość wlewana z cysterny do zbiornika magazynowego udokumentowana dowodem wydania odbiega od ilości na zawartej na fakturze sprzedaży.
Co na to skarbówka? Przypomniała, że straty w towarach wolno rozliczyć w kosztach, jeśli są spełnione dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, nie mogą być skutkiem zaniedbań przedsiębiorcy. Rozliczenie w kosztach jest uzasadnione tylko wtedy, gdy strata powstała wskutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
W zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu darowizny na szczytne cele. Dzięki temu zmniejszymy podatek. Ulga ma jednak swój limit. Jeśli go przekroczymy, część odliczenia przepadnie.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Wielkie koncerny technologiczne będą w Polsce opodatkowane nawet bez specjalnej nowej daniny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas