O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się hydrauliką, która zatrudnia wielu pracowników i zdecydowała się na utworzenie stołówki zakładowej. Prowadzi ją zewnętrzny podmiot. Zgodnie z umową spółka płaci firmie prowadzącej stołówkę miesięczne zryczałtowane wynagrodzenie - opłatę operatorską. Wykonawca wystawia na nią fakturę.
Czy wynagrodzenie można zaliczyć do podatkowych kosztów? Spółka podkreślała, że w bezpośrednim sąsiedztwie są trudności z zaspokajaniem potrzeb żywieniowych. Pracownicy nie mają gdzie kupować gotowych posiłków oraz zimnych i gorących napojów. Zapewnienie im takiej możliwości zwiększa komfort pracy oraz zadowolenie załogi, i co za tym idzie sprzyja większej efektywności.
Spółka zwróciła uwagę, że wysokość jej przychodu jest bezpośrednio uzależniona od pracy zatrudnionych osób. W działalności produkcyjnej wydajność pracowników jest bowiem bardzo istotnym czynnikiem. Zależy m.in. od efektywnego wykorzystywania przerw i możliwości regeneracji.
Fiskus w interpretacji nr 0111-KDIB1-3.4010.535. 2022.4.IZ potwierdził, że wydatki na opłatę operatorską można zaliczyć do podatkowych kosztów. Skarbówka zgodziła się, że zakładowa stołówka poprawia ogólną atmosferę w miejscu pracy, wpływa pozytywnie na nastroje pracowników i motywuje ich do bardziej efektywnych i wydajnych działań. Jej utworzenie i utrzymywanie jest wyrazem starań pracodawcy o kondycję załogi i ma przełożenie na jego przychody.
Czytaj więcej: