Pożyczka partycypacyjna: Wsparcie w zamian za część zysków

Instytucją zbliżoną do pożyczki podporządkowanej jest pożyczka partycypacyjna. Jedna ze stron udostępnia drugiej (spółce) kapitał, otrzymując w zamian wynagrodzenie w postaci procentowo określonego udziału w jej zysku.

Publikacja: 20.04.2016 02:00

Pożyczka partycypacyjna: Wsparcie w zamian za część zysków

Foto: www.sxc.hu

Konstrukcja pożyczki partycypacyjnej sprawdza się przy finansowaniu przedsięwzięć o podwyższonym stopniu ryzyka, niemających szans na uzyskanie wsparcia z tradycyjnych źródeł finansowania, np. kredytów bankowych.

W przeciwieństwie do klasycznej pożyczki, gdzie wynagrodzenie za udostępnienie kapitału zasadniczo ustalane jest z góry i nie podlega zmianom (odsetki), w przypadku pożyczki partycypacyjnej pożyczkodawca przejmuje na siebie część ryzyka finansowego związanego z wykorzystaniem pożyczki przez pożyczkobiorcę. Inwestycyjny charakter pożyczki partycypacyjnej wiąże się z niższym wynagrodzeniem (lub nawet jego brakiem), gdy pożyczkobiorca wykazuje stratę. Pożyczkobiorca (spółka) otrzymuje korzyść w formie gwarancji niższych obciążeń w okresie, w którym inwestycja nie przynosi zysku, za cenę wyższego wynagrodzenia w przypadku wystąpienia takiego zysku.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku