Aktualizacja: 08.04.2016 04:00 Publikacja: 08.04.2016 04:00
Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 stycznia 2015 r., II GSK 2053/13.
Wobec skarżącej została wydana przez dyrektora oddziału NFZ decyzja stwierdzająca istnienie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej od 11 (...) 2001 r. do 3 (...) 2011 r. Decyzja podtrzymana została przez organ odwoławczy (prezesa NFZ). Skarżąca posiadała wpis do ewidencji działalności gospodarczej od 11 (...) 2001 r., ze wskazaniem daty rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej na dzień wpisu. Wpis został wykreślony z ewidencji 4 (...) 2011 r. Organ ustalił, iż w latach 2001–2010 skarżąca wykazywała przychody z tytułu działalności gospodarczej, których uzyskiwanie uzasadniła efektem zaszłości zaistniałych w spółce przed 2001 r., tj. egzekucji komorniczych prowadzonych przez spółkę cywilną przed 2001 r. w stosunku do dłużników. Bezsprzeczne jest, iż skarżąca wykazywała w zeznaniach podatkowych za lata 2001–2010 przychody z tytułu działalności, oświadczając, iż nie stanowią one przychodów z działalności gospodarczej sensu stricto, tj. nie są skutkiem czynności biznesowej, gdyż czynności takie nie były podejmowane w latach 2001–2011. Zdaniem organu długotrwałe utrzymywanie aktywnego wpisu do ewidencji stanowi wyraz woli kontynuacji tej działalności, a egzekucja wierzytelności powstałych w ramach działalności mieści się w pojęciu jej wykonywania. W okresie prowadzenia pozarolniczej działalności skarżąca podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności spełniała warunki do objęcia wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas