Reklama
Rozwiń

Czy karę za zerwanie umowy na prąd można rozliczyć w kosztach

Właściciel firmy nie odliczy kary umownej za zerwanie umowy z dostawcą energii elektrycznej – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Publikacja: 09.02.2023 14:42

Czy karę za zerwanie umowy na prąd można rozliczyć w kosztach

Foto: Adobe Stock

mat

Interpretacja dotyczyła firmy zajmującej się produkcją drewnianych palet, która chcąc obniżyć wydatki na prąd, nawiązała współpracę z dostawcą, który zaoferował jej lepsze warunki. Za zerwanie umowy z dotychczasowym operatorem przedsiębiorca musi zapłacić karę. Zapytał skarbówkę, czy można ją zaliczyć do podatkowych kosztów?

Podkreślał, że wydatki na energię elektryczną to jedno z największych obciążeń w jego biznesie. Z ekonomicznego punktu widzenia korzystniejsze było dla niego zerwanie umowy z poprzednim dostawcą i nawiązanie współpracy z nowym. Przedsiębiorca powołał się także na art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów kary umowne i odszkodowania z tytułu: wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług; zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad; oraz zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Jak zauważył przedsiębiorca, przepis nie obejmuje kar ze zerwanie umowy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego