Umowa zlecenia a ustalenie stosunku pracy

Sądy często oddalają roszczenia o ustalenie stosunku pracy inicjowane głównie przez zleceniobiorców po zakończeniu współpracy z firmą. Kontrakt cywilnoprawny nie jest bowiem gorszą, ale odmienną od etatu podstawą zatrudnienia.

Publikacja: 10.03.2016 05:50

Umowa zlecenia a ustalenie stosunku pracy

Foto: www.sxc.hu

Z niedowierzaniem przyjmuję stawianie znaku równości pomiędzy stosowaniem umów cywilnoprawnych a nielegalnym zatrudnieniem. Umowa cywilnoprawna jest przecież kontraktem przewidzianym w powszechnie obowiązujących przepisach. Wbrew temu, co podnoszą jej przeciwnicy, nie jest ona przejawem nielegalnego zatrudnienia, co potwierdza bardzo liczne orzecznictwo. Stanowi przejaw korzystania z rozwiązań, jakie oferuje prawo – różnorodnych, tak samo jak różnorodne są potrzeby. Potrzeby nie tylko płatników, ale także osób poszukujących zatrudnienia. Wokół kontraktów cywilnoprawnych narosło wiele nieporozumień, a pomysły związane z wprowadzeniem „policji pracy" niepotrzebnie podsycają ten fałszywy obraz.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama