Od 1 stycznia obowiązuje nowa ulga na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R). Równolegle w 2015 r. uruchomione zostały konkursy na dofinansowanie projektów B+R z funduszy europejskich na lata 2014–2020. Wielu przedsiębiorców się zastanawia, czy można łączyć te wsparcia. Należy wskazać, iż nowa ulga nie powinna być traktowana jako pomoc publiczna. Oznacza to, że przedsiębiorca, pomimo że uzyskał pomoc publiczną ze środków unijnych na pokrycie części kosztów projektu B+R, może dodatkowo skorzystać z nowej ulgi na działalność badawczo-rozwojową w CIT.

Ustawa o CIT w art. 18d ust. 5 wskazuje, iż koszty kwalifikowane z tytułu działalności B+R podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie. Ulgą na działalność B+R objęte zostaną wydatki samodzielnie ponoszone przez przedsiębiorstwo, które nie podlegają dofinansowaniu z funduszy publicznych;

wydatki, które stanowią wkład własny w projekcie dofinansowanym z jakichkolwiek funduszy publicznych, w tym europejskich.

Co istotne, skorzystanie ze środków UE ułatwi też rozliczenie ulgi. Definicja działalności badawczo-rozwojowej na potrzeby dofinansowania unijnego oraz ulgi B+R jest przecież tożsama. Przedsiębiorca, którego projekty zostaną zdefiniowane przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Instytucję Pośredniczącą dla Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój jako projekty badawczo-rozwojowe zyskuje potężny argument wobec urzędu skarbowego. Nie powinien mieć problemu z wykazaniem fiskusowi zasadności skorzystania z ulgi na B+R dla kosztów będących jego wkładem własnym w realizowanych projektach.

- autor Małgorzata Boguszewska

—oprac. mpa

Autorka jest menedżerem w Alma Consulting Group, ekspertem KPP Lewiatan