Obcokrajowca przed zatrudnieniem trzeba sprawdzić

Zanim pracodawca zawrze umowę o pracę z obcokrajowcem powinien zweryfikować obywatelstwo przyszłego pracownika oraz ustalić, jakie procedury wymagane są do jego zatrudnienia.

Publikacja: 31.01.2016 10:00

Wykonywanie pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez cudzoziemców podlega licznym ograniczeniom. Prawo do legalnego zatrudnienia w Polsce mają bowiem tylko osoby, które uzyskały stosowne zezwolenie bądź posiadają określony status zrównujący je – pod względem prawa do pracy – z osobami narodowości polskiej.

Pracodawcom najłatwiej jest zatrudniać cudzoziemców będących obywatelami krajów UE. Zgodnie bowiem z art. 87 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (zwanej dalej u.p.z.) prawo do legalnego wykonywania pracy na terytorium RP mają wszyscy ci cudzoziemcy, którzy posiadają obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Podobne uprawnienia przysługują osobom będącym obywatelami państw EOG, osobom posiadającym zezwolenie na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego WE. Ww. obcokrajowcy mogą być zatrudniani bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na pracę.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10